Zatím ale nákaza v domově není. „Fungujeme v systému dvou skupin, jak bylo už před časem doporučeno,“ popsal, jaká další opatření domov využívá.

V berounském domově pro seniory vytvořili svůj pandemický plán, kde se řeší i otázka výpadku personálu. „Chystám se kontaktovat ředitelku střední zdravotnické školy, abychom se nějakým způsobem domluvili na případné spolupráci, kdyby bylo potřeba,“ podotkl Šimon.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Prymula: Nakažení budou přibývat ještě nejméně dva týdny

Co se týká ochranných pomůcek pro seniory i personál, situace je oproti jaru jiná. „Pomůcek je dost, ministerstvo reagovalo na zvýšení nákladů při covidové situaci a vypsalo mimořádnou dotaci. Nakupujeme všechny ochranné pomůcky do zásoby,“ popsal Ondřej Šimon.

Ochranu klientů i zaměstnanců řeší i další domovy pro seniory v regionu. Tomáš Cipra, ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram uvedl, že pokud někdo trpí respiračním onemocněním, tak prostě nemůže do zařízení a jde na neschopenku. „Co se týká nás, tak občas máme problém dát dohromady směnu. Není to kvůli covidu, ale kvůli dalším respiračním onemocněním v tomto období. Myslím, že to do budoucna může být velká komplikace,“ řekl Deníku.

Zatím zvládáme, ale požádali jsme studenty na výpomoc. Taková je aktuální situace v Centru pro seniory Mělník. Uvedla to Drahomíra Pavlíková, ředitelka centra. „S nedostatkem personálu zatím problém nemáme. Pokud by ale třeba vypadlo pět lidí, už by to byla komplikace,“ řekla.

Ilustrační foto.
ON-LINE: Nejrychleji se covid šíří v Plzni. Bavorsko nabízí svou pomoc

V rámci nouzového stavu má kraj možnost nařídit pracovní povinnost studentům, které může vyslat na výpomoc v oborech, na něž se mladí lidé ve škole připravují. O pomoc se zajišťováním péče o klienty domovů seniorů zatím požádaly dvě organizace.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) ve čtvrtek podepsala nařízení pracovní povinnosti vysílající po jednom studentském pomocníkovi do dvou organizací na Benešovsku. Krajský úřad v pátek dopoledne rozeslal dotazníky organizacím působícím v sociálních službách, aby z odpovědí zjistil, zda potřeba nasazení studentů do péče o seniory nebude masivnější. Odpoledne již úřad evidoval první požadavky.

Situace v domovech pro seniory v době koronaviru
- domovy pro seniory se připravují na výpadek pracovníků
- vypomoci mohou studenti zdravotnických a sociálních oborů
- některé domovy pro seniory své zaměstnance pravidelně testují
- ochranných pomůcek je oproti jaru dost, ale některé jsou stále velmi drahé