Vedení radnice v čele se starostkou Soňou Chalupovou (ODS) představilo zastupitelům návrh hospodaření města pro rok 2023. „Rozpočet byl předložen v první verzi, která se bude v průběhu roku určitě ještě upravovat stejně jako v uplynulých letech. Pokračujeme v investičních akcích, jež běžely v průběhu minulého volebního období, a postupujeme dále s projekty, které nato logicky navazují a vycházejí též z toho, co bychom chtěli v Berouně postavit, udělat a zafinancovat,“ řekla na úvod starostka.
Upozornila též na skutečnost, že velkou část rozpočtu tvoří mandatorní výdaje, jenž jsou potřeba k zajištění chodu města a jeho organizací. Beroun bude v roce 2023 hospodařit se schodkem 135,7 milionu korun. Rozdíl chce pokrýt našetřenými prostředky z minulých let, které činí 69,8 milionu korun, a zbytek pokryje úvěr ve výši 66,7 milionu korun.
Plánované investice
Jedny z největších výdajů představují investiční projekty města. „Ve školství určitě jde o novou tělocvičnu na 2. základní škole, renovace fasády na 3. základní škole a poté získání nových ploch pro sportoviště v Berouně,“ na vyzvání opozičního zastupitele Adama Voldána (Beroun sobě) uvedl místostarosta Dušan Tomčo (Nezávislí Berouňáci) a dále vyjmenoval investice, které budou směřovány do infrastruktury a úpravy veřejných ploch ve městě.
Odhaduje se například, že avizovaná nová tělocvična vyjde zhruba na 55 milionů korun. Další obrovská investice je stavba kanalizace na Zavadilce za 47,8 milionu korun. Dále pak pokračování rekonstrukce prostranství před Hvězdou, které má vyjít na 28,3 milionu a 4 miliony korun jsou vyčleněny na projektovou dokumentaci a přípravné práce ke stavbě jižního obchvatu.
„Vesměs všechny strany, které jsou nyní ve vedení, mají v programovém prohlášení navyšování kapacity škol a novou školu. Na ni ale v rozpočtu není určena ani koruna,“ vyčetla navrhovatelům opoziční zastupitelka Hana Kašparová (Beroun sobě).
„Opět jednáme s okolními obcemi a od toho se tedy bude odvíjet, jak velká škola bude u nás potřeba. Situace se u nich taktéž dynamicky vyvíjí, a jestliže si postaví svoji školu, tak nám bude stačit škola o velikosti ‚jeden krát devět, a ne dvakrát devět‘,“ odvětila Chalupová.
Jednání se protáhlo na téměř tři hodiny
Vybrané položky, které zahrnují výdaje zejména v souvislosti s provozem městských organizací, jako je například MKC či Berounská sportovní, byly do hloubky dotazovány především zastupitelkou Hanou Kašparovou, která si často brala slovo. Jednání o rozpočtu se tak protáhlo na více jak dvě a tři čtvrtě hodiny včetně jedné přestávky a vedlo se v ostře opozičním duchu.
Koaliční zastupitelé kolegům z opozice vyčítali, že nejsou připraveni. Z druhé strany tábora zase několikrát zazněl argument, že kdyby opozice dostala křeslo ve finančním výboru, tak by mohla spoustu dotazů vznést tam. Rozprava nakonec skončila na popud zastupitelky Olgy Chocové (Nezávislí Berouňáci), která její ukončení navrhla jako samostatný bod, jenž byl těsnou koaliční většinou schválen. Předtím se ještě chvíli diskutovalo, zda se rozprava o rozpočtu řídí zákonem o obcích, či jednacím řádem.
Ukončení rozpravy se nezamlouvalo předsedovi největší opoziční strany Martinu Veselému (Beroun sobě), jenž uvedl, že měli minimálně nechat promluvit zastupitele, kteří byli do diskuse již přihlášeni. Veselý tedy navrhl, aby se na budoucích zasedáních zavedl přihlašovací systém – seznam s přihlášenými zastupiteli do rozpravy – aby se tomuto předešlo. Bylo mu vyhověno.