Poslední prázdninovou zastávkou pojízdného muzea Československé obce legionářské – Legiovlaku je od 27. do 29. srpna bývalé nádraží ve Zbirohu. Zatímco pátek a sobota jsou určeny běžným komentovaným prohlídkám, v neděli se nádraží promění ve stanici na Transsibiřské magistrále a ožije čilým ruchem výcviku a boje našich legionářů na Rusiboj.

„Legiovlak je sám o sobě svou koncepcí a prohlídkami unikátní a mezi návštěvníky velmi populární, jednou za čas ho můžeme oživit o něco více a předvést, jak skutečně naši legionáři žili a bojovali,“ říká Jiří Charfreitag, vedoucí projektu Legiovlak a dodává, že staré nádraží ve Zbirohu je pro takový dobový život ideální.

Nedělní program oživlé historie Legiovlaku začíná ve 14 hodin a bude u něj podle organizátorů velmi hlučno. „Zahájíme ho ukázkou výcviku dělostřelců, protože jeden z vagonů je vybaven funkční replikou historického kanonu, který naši legionáři používali,“ říká Charfreitag.

„Následovat bude ukázka praktického výcviku obsluhy kulometu Maxim, který byl chlazený vodou a s lafetou váží přes 50 kg. Služba u kulometných jednotek byla v první světové válce velmi elitní a zároveň velmi fyzicky náročná,“ dodává Charfreitag. Jednotlivé ukázky výcviku se budou týkat i pořadové přípravy, a protože Legiovlak v současné době jezdí s funkční parní lokomotivou řady 431.032, bude nádražím pojíždět improvizovaný stejný obrněný vlak, jakým naši legionáři decimovali ruské bolševiky a dobývali jednu stanici za druhou.

Vrcholem nedělního programu bude v 16 hodin bojová ukázka dobývání nádraží. „Unikátně se nám sejde funkční parní lokomotiva, improvizovaný obrněný vlak, kanony, kulomety a staré nádraží, které na chvíli obsadí bolševická posádka. Diváci tak uvidí vše v unikátní historické rekonstrukci bojů a přenesou se na Transsibiřskou magistrálu v létě 1918,“ popisuje Charfreitag.

„Celý odpolední program je pro diváky zdarma a budeme rádi, když nás navštíví nejen fanoušci vojenské historie, ale především rodiny s dětmi, které se chtějí dozvědět něco více a tak trochu si zažít události, které hýbaly našimi dějinami,“ podotýká Jiří Charfreitag. Akce Legionáři ve Zbirohu, stejně jako samotný provoz Legiovlaku, jsou podporovány Ministerstvem obrany České republiky.