Jak podotýkají sami klauni, na tomto oddělení je zázrak jemný úsměv nebo rychlejší tepová frekvence. A tyto zázraky se tu díky zdravotním klaunům dějí.

V Hořovicích se střídá sedmičlenný tým speciálně vyškolených zdravotních klaunů, jehož garantem je muzikoterapeut a zdravotní klaun Jan Kyncl.

„Muzikoterapie je zde velmi vítaným prvkem. Přispívá například k uvolnění svalových spasmů a zvýšení povědomí o vlastním těle. Přestože je verbální komunikace pacientů limitovaná, nonverbálně jednoznačně vyjadřují spokojenost a radost z každé návštěvy Zdravotních klaunů,“ vysvětlila vrchní sestra oddělení Pavlína Hesounová.

Návštěva tak specifického prostředí žádá dokonalou přípravu a individuální přístup. Tým si proto vede vlastní dokumentaci, kam zaznamenává osobnostní preference jednotlivých pacientů, průběh návštěv a reakce na konkrétní podněty.

Přestože se většina klaunské pozornosti upírá k hospitalizovaným dětem, nezapomínají ani na personál. „Musím ocenit, že zdravotní klauni citlivou formou reflektují také naše zdravotnické profesionály. Práce na oddělení je spojena s vysokým rizikem syndromu vyhoření a atmosféra na pracovišti je jedním z klíčových faktorů,“ dodala vrchní sestra.

Tento pilotní projekt spustila dobročinná organizace Zdravotní klaun nedávno, ale ukázalo se, že slaví pozitivní vliv na pacienty. „Po dohodě s nemocnicí jsme se proto rozhodli od ledna 2020 počet návštěv zdvojnásobit. Hudba a smích tak zní hořovickou nemocnicí každé páteční odpoledne,“ uvedla ředitelka Zdravotního klauna Kateřina Slámová Kubešová.