Při zvládání pandemie se zdravotníci prakticky každý den staví do první linie, kdy se starají přímo o covidové pacienty nebo poskytují akutní péči lidem, kteří jsou přijímáni do nemocnice jako covid pozitivní. Jejich píli a odhodlání například ocenil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, jehož zástupci do obou regionálních nemocnic přivezli dárkové kosmetické balíčky.

Dary byly jako poděkování zdravotním sestřičkám a sanitářkám předány na konci ledna a celkově se do 17 vybraných špitálů rozdalo 1650 balíčků s kosmetikou v hodnotě 4 milionů korun věnované společností L'Oréal Paris. S rozvozem pomohlo zapůjčené auto od Volvo Car Česká Republika z Auto Průhonice.

Do Rehabilitační nemocnice Beroun pro sestřičky na covidové oddělení tak přišlo 48 balíčků a Nemocnice Hořovice jich obdržela 68. „Nesmírně si vážíme náročné práce pracovníků v nemocnicích. Pandemie ukázala, jak je role zdravotních sester a sanitářek nezastupitelná. Pečují o pacienty v těžkém stavu, rozdávají útěchu a povzbuzení, přičemž se často zapomíná na to, že i ony samy povzbuzení potřebují,“ uvedla k darům ředitelka Výboru dobré vůle Monika Granja.

Mezi další, kteří si vzpomněli konkrétně na personál berounské nemocnice, patřil Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky, jenž kromě Hlučínska a Jihlavy působí i ve Zbirohu.

„Naším cílem bylo vyjádření podpory zdravotnickému personálu, který to díky pandemii a aktuálně platným nařízením neměl vůbec jednoduché. Chtěli jsme zdravotníkům dát najevo, že s nimi jako hasiči v této těžké době držíme. V rámci toho jsme společně se všemi zaměstnanci útvaru udělali sbírku a směřovali jsme ji do všech tří lokací, kde náš útvar působí. V rámci Zbirohu jsme tedy navštívili nemocnici v Berouně,“ uvedla mluvčí sboru Jana Urbancová.

V neposlední řadě si na personál hořovické nemocnice vzpomněly děti z nedaleké základní školy Komárov, které ještě před Vánoci vyrobily dárky a nazpívaly video. „Byli jsme moc rádi, že iniciativa přišla přímo od dětí. Zdravotníkům děti připravily různá přáníčka a drobné dárky a učitelský sbor se zdravotníkům zase složil na vitamíny a ovoce,“ uvedl ředitel školy Jiří Veverka.

Podle mluvčí berounské a hořovické nemocnice Petry Horákové je hodně potěšující, když si lidé na zdravotníky takto vzpomenou. A to především s odstupem času od doby, kdy proběhla první vlna pandemie.

„Jsme moc rádi a velmi si toho ceníme. Při první vlně covidu všichni zdravotníkům děkovali a vážili si jejich práce a nasazení, ale s dalšími vlnami, které přišly, vnímáme menší respekt vůči zdravotnímu personálu. Jsme tak velmi rádi, že stále existuje spousta lidí, kteří si uvědomují, že jsme v první linii a snažíme se dělat maximum, a to kolikrát i na úkor našich dovolených a osobního volna. Za to všem velmi děkujeme,“ uvedla k darům mluvčí nemocnic Petra Horáková.