Prvním krokem k realizaci návrhu byl plán projektu, kterého se ujal Josef Pokorný, 3D model zase zajistila studentka druhého ročníku Jana Šlosarová. „Na základě vzniklé vizualizace jsme oslovili projekční kancelář Spektra PRO, kde nám během dvou týdnů jako sponzorský dar vypracovali stavební projekt a pomohli nám i se stavební dokumentací,“ říká Ondřej Chudý.

Stavební povolení získali ještě v zimě a březnu se konečně s kolíky a provázkem sešli na místě, aby vymezili prostor, kde altán vznikne. Vykopání základů zajistil najatý bagr. Ale i studenti si museli vyhrnout rukávy. Pustili se například do betonářských příprav, s nimiž jim pomohli i tělocvikáři.
Nakonec ale s betonem přijeli profíci z regionu. „Povedlo se nám totiž vyjednat spolupráci s firmou Českomoravský beton, která také formou daru základovou desku vylila, a tím nám ušetřila nejen spoustu peněz, ale i času. Jakmile beton dostatečně ztuhnul, místo jsme vyčistili a zrekultivovali. Hodně pomohl i náš školník Petr Šaman, který ochotně poradil a mimo jiné také autem jezdil, kam bylo potřeba,“ vzpomíná student.
Festivalové lavičky se stoly
Sehnat řemeslníka je v dnešní době výzvou, tesaři tak mohli na místo dorazit až na konci dubna. „Deska tu čekala asi měsíc a půl, než jsme se mohli posunout dál. Tesaři z Arx Trade z Dražkovic u Pardubic si altán zaměřili a společně jsme doladili konfiguraci. Například jsme na stranu směřující do ulice umístili uzavřené zábradlí, které nyní vytváří příjemné soukromí a zároveň pomáhá zmírnit průvan,“ líčí Chudý.
Současné provizorní posezení brzy nahradí festivalové lavičky se stoly, aby se do altánu při možném venkovním vyučování vešlo kolem třiceti lidí. „Tesaři přidali i extra sloup, takže konstrukce v pohodě unese velkou výukovou tabuli. Ještě zbývá naistalovat zásuvky a ledkové osvětlení, to už bude zase na elektrikáři,“ vysvětluje student.

K posledním pracím patřil přístupový chodník, který společně dokončili tuto středu. Předtím ještě zasadili zeleň u plotu areálu, na tom se podíleli i studenti prvního ročníku. „Teď zbývá dokončit terénní úpravy kolem, aby bylo vše připraveno na slavnostní otevření za dva týdny,“ připomíná Ondřej Chudý.
Ještě není ale zdaleka hotovo. V místě totiž zbývá dodělat prostor pro workout a pingpongový stůl. Mladí projektanti tak budou do školy docházet i o prázdninách, aby dílo dotáhli do cíle do začátku příštího školního roku.
Mezitím, co stavba vznikala, si čtvrťáci BibiánaThomková a Josef Pokorný odskočili k maturitní zkoušce, kterou úspěšně složili.
Zajímavé i nepříjemné zkušenosti
Všichni se shodli na tom, že si na projektu nejvíce cení zajímavých a rozmanitých zkušeností i dobrého pocitu z hotového díla. „Byly to hodiny a hodiny rozmýšlení, diskusí, shánění, domlouvání, manuální práce i hledání kompromisů, a ne vždy to bylo příjemné. O to více jsme šťastni, že se to povedlo postavit, protože ne všichni tomu věřili,“ dodává student.
Zástupkyně ředitele školy Hana Fechtnerová, která na práci týmu dohlížela a v mnohém mu pomohla, na adresu studentů nešetří chválou. „Pro nás je úžasné vědět, že tu máme takto šikovné mladé lidi. Je to obrovská zkušenost pro všechny – pro ně i pro nás. Jsem na ně moc pyšní,“ říká pedagožka.

Na půlmilionový projekt postupně přispěli různí dárci i finančními částkami. Mezi nimi byly například Nadace Tipsport, město Králův Dvůr či Nadační fond Letorosty. „Nakonec přišla i velká peněžní injekce od Středočeského kraje v podobě 250 tisíc korun,“ dodává Fechtnerová s tím, že projekt navíc rozhýbal další investice a například internát, který sídlí v areálu školy, by se měl dočkat nových oken.