Více než týden trvá boj hořovických hasičů a policistů s neznámými vandaly. U silnice ze Žebráku do Cerhovic někdo zapaluje slisované balíky slámy. „V poslední době nás to velice trápí. Za zhruba deset dní jsme měli čtyři výjezdy pouze k těmto kolům usušené trávy,“ potvrzuje velitel hořovických hasičů Stanislav Bubník.


Starostové Žebráku a Cerhovic o tom, že hasiči jezdí k požárům, vědí. „Bližší informace ale nemám, případy se zabývá policie,“ upozorňuje starosta Žebráku Daniel Havlík.


Hasičům se zatím všechny založené ohně podařilo uhasit. Škoda na majetku by tedy neměla být nijak vysoká. Zato prakticky zbytečné výjezdy záchranného sboru bývají drahé. „Tyto akce nejsou nikterak složité. Balíky je třeba rozbalit a uhasit. Problém je, že posádka, která hasí tyto ohně, může chybět jinde,“ dodává Stanislav Bubník. Podle jeho slov nejde o náhodně založené požáry. Hasiči nalezli u jednoho hořícího balíku dokonce kanistr od benzinu.


Co člověka k podobnému jednání vede? Podle psychologa Jiřího Vlčka je možných důvodů několik. „Viníkem může být nemocný člověk. Pyromani zakládají požáry, aby mohli oheň pozorovat a být v jeho blízkosti, ale není to příliš pravděpodobná možnost. Další variantou může být i hasič, který chce dokázat, že si v takových situacích poradí. Tou asi nejběžnější pohnutkou jsou cílené útoky na něčí majetek. Případně může jít o zcela obyčejný vandalismus,“ popisuje Jiří Vlček.


Na pátrání po pachateli spolupracují hořovičtí a zdičtí policisté. „My jsme řešili zatím dva případy, ale jelikož se jedná o škody na různých pozemcích, nepředpokládáme, že jde o úmyslné poškozování majetku,“ říká velitel hořovických policistů Miloš Hrabák. Policie ve Zdicích řešila další případ, protože část úseku ze Žebráka spadá do jejich obvodu. „Byli jsme u zapáleného kola slámy v noci 28. srpna ve čtvrt na tři ráno. Vypadá to spíš na nějaké vandaly, kteří se baví po cestě z restaurace,“ myslí si velitel zdické policie Pavel Kincl.


O jiných případech policisté zatím informováni nebyli. Podle Pavla Kincla mělo ale k dalším dojít na Rokycansku.
Žhář nezapaloval balíky pouze jednu noc. „V sobotu ráno jel manžel na kole do Cerhovic a hasiče u doutnající slámy tam viděl,“ sdělila Michaela Šlosarová ze Žebráku.


Viníkovi vzhledem k pravděpodobně nízké škodě na majetku hrozí pouze pokuta. Co se však kolem silnice ze Žebráku směrem na Plzeň skutečně děje, je však stále v šetření.