Žebrák/ Některé lidi v Žebráku trápí hluk z dálnice. Město leží v těsné blízkosti spojnice Prahy a Plzně, po které denně projedou tisíce vozidel. „Kamiony a auta tu jezdí i v noci, to je hluk nejhorší,“ stěžuje si místní obyvatelka, která bydlí u vodní nádrže. Po její hladině se rachot aut nese daleko do obytné zóny města.

Nespokojení občané dokonce vytvořili stížnost a petici, kterou pak starosta města Daniel Havlík poslal Krajské hygienické správě. „Petici sepsali obyvatelé z vrchní části města, kde jsou především nové zástavby. Na jejím základě provedli hygienici měření v noci osmnáctého a devatenáctého června,“ popisuje Daniel Havlík.


Výsledek měření a jeho vyhodnocení však stěžovatele nepotěší. „Podle zprávy, kterou jsme od hygieny dostali, nejsou limity překročeny,“ krčí rameny starosta. Podle měření je hluk z dálnice v normě. Zjištěná hodnota 47 decibelů totiž nedosahuje předepsaných limitů, které jsou ještě o třináct jednotek vyšší. „Krajská hygienická správa tak hodnotí stížnost občanů jako neopodstatněnou,“ dodává Havlík. Hluk se do města dostane v nočních hodinách, kdy se uklidňuje provoz na místních silnicích.

Všechny obyvatele ale provoz na blízké dálnici nedráždí. „Možná je něco slyšet blíže k dálnici, ale u nás nic nezaznamenáme,“ diví se problémům některých sousedů obyvatelka náměstí. Její přítelkyně s ní ale nesouhlasí. „Každou noc slyšíme randál z dálnice, ten provoz nikdy neutichne. Ale asi s tím nic nezmůžeme,“ lituje starší žena. Jako rodačka ze Žebráku je na provoz a hluk zvyklá, ale prý je to rok od roku horší. „Aut je čím dál víc, nevím, jak daleko to může zajít,“ dodává žena.

Současná situace je pro město podle jeho starosty určitě lepší než před několika lety, kdy ještě dálnice D5 kolem Žebráku nebyla. „V té době jezdila auta po státní silnici přes město, to bylo určitě horší. Vždyť se tu nedalo ani bezpečně přejít přes silnici,“ vysvětluje Havlík.


„Bydlím v centru a k nám se hluk z dálnice nedostane. Ale že by to tu bylo lepší, než dřív si nemyslím, protože od zavedení mýtného stejně projede městem hodně kamionů,“ upozorňuje další místní obyvatelka Soňa Fojtová.