V letošním roce se mohou vyznavači hvězdné oblohy těšit na další akce. Úplnou novinkou je pořad s názvem Hvězdy jako hvězdy.

Přírodovědné centrum
Kromě nových kulturních pořadů vzniká i studie na úpravu hvězdárny a přírodovědné centrum se zaměřením na astronomii. A jak postupují přípravy? „Odpověď je jednoduchá. Základní dokumentace je připravená, nyní se dojednává speciální smlouva s městem Žebrák, aby bylo možné společně žádat o dotace. Věříme, že v tomto směru letos velmi pokročíme a budeme schopni říci i přesnější data," říká Vladislav Slezák z Hvězdárny Žebrák.

Hvězdárna se v loňském roce připojila i do sítě Bolidozor rádiového pozorování bolidů a tradičně připravuje řadu návštěvnicky úspěšných akcí pro veřejnost, jako je Noc vědců anebo pořady pro děti.

Astronomické perličky
Chystá se i v tomto ohledu něco nového? „Jednoznačně. Jednak jsme pro rok 2015 připravili nový pořad Hvězdy jako hvězdy, se kterým objedeme naše okolí. Jedná se o netradiční povídání o největších zajímavostech astronomie ve spojitosti s písničkami o hvězdách od předních českých interpretů. Přiblížíme tak Kometu Leony Machálkové nebo Částečné zatmění srdce. Tuto písničku spojíme s částečným zatměním Slunce, které bude 20. března viditelné z území České republiky," prozradil Vladislav Slezák.
Jak dále uvedl, lidé se mohou těšit na další astronomické perličky v písních Lucie Bílé, Petra Muka, Petra Spáleného nebo Petra Rezka, Nedvědů a řady dalších. Premiéra pořadu Hvězdy jako hvězdy se uskuteční v pátek 6. března v Olešné od 19 hodin.

Zástupci Hvězdárny Žebrák se hodlají ještě více věnovat dětem. „Proto jsme pro ně připravili netradiční dětské dílničky s astronomickou tematikou. Budeme si pouštět pohádky, malovat, vystřihávat a sestavovat souhvězdí z hvězdiček, rozdávat řadu atraktivních cen. Prostě děti za doprovodu svých rodičů zažijí báječné nedělní odpoledne v Kulturním klubu Žebrák, a to 12. dubna od 14 hodin," uzavřel bohatou nabídku Slezák. Nutno podotknout, že rezervace na tento pořad už nyní můžete volat na telefonní číslo 602 530 515.