Důvod? Zástupci hvězdárny ho nechali odvézt do Rousínova na přesné proměření, chtějí totiž návštěvníků nabídnout co nejkvalitnější obraz oblohy.
„Renovace hvězdárny včetně dalekohledu začala již v roce 2004. Čas od času bylo nutné hlavní zrcadlo z dalekohledu odmontovat, znovu nanést odrazovou vrstvu na zrcadle, která byla poškozená povětrnostními vlivy,“ uvedl za Hvězdárnu Žebrák Vladislav Slezák.

Zařízení na hvězdárně vzniklo jako přibližná kopie v tehdejší době největšího dalekohledu světa v Kalifornii v roce 1954. Nyní je třeba jej přesně přeměřit.

„První proměření hlavního zrcadla dalekohledu typu Newton o průměru 35 centimetrů zajistil Jan Kolář z Prahy osobně na hvězdárně,
a nyní bylo zrcadlo odvezeno do Rousínova a předáno Přístrojové sekci České astronomické společnosti. Případné závady zrcadla odhalí měření v optické lavici,“ vysvětlil Vladislav Slezák.

Už během následujícího týdne bude zrcadlo zpět a budou známy i výsledky měření. Podle nich bude rozhodnuto o případném nákupu nového zrcadla nebo o úpravách stávajícího. Hvězdárna Žebrák vynechala z těchto důvodů jeden čtvrteční pravidelný program. Astronomická pozorování se uskuteční opět následující čtvrtek. O den později se ve hvězdárně koná Noc vědců, a to od 20 hodin.