Město Žebrák přivítá v pátek 15. dubna a v sobotu 16. dubna významné české astronomy. Sjedou se z celé České republiky, aby zde v sále kina Kulturního klubu Žebrák zasedli ke svému jednání.

Česká astronomická společnost tak přijala pozvání svého kolektivního člena Vladislava Slezáka, který zároveň působí ve Hvězdárně Žebrák. „Výkonný výbor se v Žebráku sešel už v pátek, a to v sále místního kina. Jednotlivé týmy astronomů pracujících na mnoha zajímavých českých i světových projektech zde budou v sobotu od samotného rána prezentovat svou práci,“ upřesnil Vladislav Slezák.

V sobotu 17 hodin se představí také místní Hvězdárna Žebrák, v tento čas sál kina bude otevřen i veřejnosti. „Účast na velkém setkání přislíbil přední český popularizátor astronomie Jiří Grygar. Ten mimo jiné v letošním roce oslaví 75. narozeniny,“ doplnil Vladislav Slezák.

V sobotu večer astronomové vystoupají na hrad Točník, kde bude připraveno astronomické pozorování dalekohledy, a to i pro veřejnost.

Návštěvníci tak budou mít jedinečnou příležitost dozvědět se více o astronomii z úst nejlepších českých astronomů. Otevřena bude zároveň i Hvězdárna Žebrák.

V případě nepřízně počasí pak na hradě plánují noční prohlídku hradu a Hvězdárna Žebrák projekci umělé noční oblohy pro veřejnost.

Starosta Žebráku Daniel Havlík akci vítá. „Setkání astronomů město určitě zviditelní. Se zástupci hvězdárny navíc spolupracujeme již několik let. Za tu dobu hvězdárnu upravili, zajistili opravu dalekohledu a přilákali mladé,“ konstatoval starosta města.