Železná/ Nového multifunkčního zařízení v hodnotě několika milionů korun se za pár měsíců dočkají obyvatelé Železné. Ve víceúčelové budově najdou zázemí různé místní společenské organizace a představitelé obce, zde chtějí pořádat i kulturní akce. „Prostory využijí i dětské organizace. Také by v nich měla fungovat moderní školka. Zařízení se bude se jmenovat Kameňák,“ informoval starosta Železné Václav Valenta.


Celkové finanční náklady na tuto investici se vyšplhají zhruba na 13 milionů korun. „V této sumě jsou kromě nákladů na výstabu zahrnuty i investice do projektu,“ podotkl starosta Železné. Výstavba společenské budovy by měla být dokončena v dubnu příštího roku.
Na náročnou investiční akci se představitelům obce podařilo získat státní dotaci. „Přiznali nám ji ve výši 10,8 milionu korun. Zbytek celkových nákladů jsme uhradili z obecního rozpočtu. Jen samotný projekt přišel zhruba na milion korun,“ upřesnil Valenta.


Na výstavbu multifunkčního zařízení se obec připravovala několik let. Po ruce měla dokonce i zchátralý objekt, který se pořádně k ničemu nehodil a pro jejich záměr byl ideální. Na jeho přestavbu ale potřebovali spoustu peněz, a ty zastupitelům Železné chyběli. „Nechtěli jsme se svého záměru vzdát. V naší obci něco podobného chybí. Ve vesnici není kam jít. V domě, ze kterého nyní vzniká multifunkční zařízení, dříve býval obecní úřad. Až Kameňák dostavíme, budou ho moci využívat i obyvatelé okolních obcí,“ informoval Václav Valenta. „O Kameňáku jsem zatím neslyšela. Ale je fajn, že budou mít děti kde trávit volný čas,“ uvedla Pavla Smyková.


Žádost o dotaci obci zpracovávala odborná agentura, kterou jsme si na to zastupitelé najali. „Měli jsme štěstí. Ze státního intervenčního fondu ministerstva zemědělství se nám podařilo získat převážnou část finančních nákladů,“ dodal starosta.