VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Železné hrozí exekuce, má vrátit dotaci a zaplatit penále

Železná - Obec Železná na Berounsku se už zhruba pět let potýká s velkým problémem. Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu má vrátit dotaci a k tomu penále ve stejné výši. Pokud nezaplatí 19 milionů, hrozí obci exekutorské řízení. Do celé problematiky nás uvedl místní starosta Václav Valenta, který byl svědkem zrodu celého problému a který teď doufá v poslední šanci - tou je odvolání k Ústavnímu soudu.

9.8.2018 1
SDÍLEJ:

V budově obecního úřadu je dnes po další rekonstrukci restaurace.Foto: Deník / Jan Podhorník

Vraťme se ale na začátek celého příběhu. Vše to začalo zhruba před deseti lety, kdy obec získala dotaci od Evropské unie v rámci projektu Zlepšení vybavení a služeb pro občany obce Železná a okolní obce. Tuto dotaci zprostředkoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), jenž nyní vymáhá investované peníze zpět. Dotace obsahovala rekonstrukci obecní budovy cca ve výši 9 milionů korun, obec pak přispěla bezmála 3 miliony.

„Byli jsme rádi, že jsme tu dotaci získali, protože z rozpočtu obce, která má 280 obyvatel, jen těžko můžeme provádět takové investice,“ řekl starosta obce Valenta. V nové budově úřadu pak podle smlouvy vznikl klub s jídelnou, který nabízel pro své občany multifunkční prostor. Starosta k tomu dodává: „Tenhle prostor sloužil občanům, scházeli se zde třeba myslivci, hasiči, zasedal tu mikroregion nebo se zde konaly dětské besídky.“

Součástí smlouvy o dotaci bylo, že nové prostory nesmí sloužit k podnikání, neboť Krajská hygienická stanice shledala prostory pro podnikání nevhodné.

Nicméně lehké občerstvení během schůzí a jiných společenských akcí bylo celkem běžnou praxí. „O občerstvení hostů se starala jedna paní, která udržovala prakticky celý úřad v provozu a čistotě, a protože je to dobrá duše, občas někomu na přání udělala něco k jídlu,“ vypráví starosta.

Netrvalo dlouho a na nově zrekonstruovanou budovu se přijely podívat dvě kontroly, psal se rok 2012. Jedna byla přímo ze SZIF a druhá z Krajského finančního úřadu. Obě kontroly tehdy neshledaly na provozování Obecního klubu nic špatného a v protokolech nebyla jediná výtka. Jenže ještě téhož roku se objevila kontrola ze SZIF ještě jednou, tentokrát na popud místního občana.

„Že na klub napsal stížnost, jsme se dozvěděli až ze soudních dokumentů,“ vzpomíná Valenta. SFIZ byl tentokrát nekompromisní - obec nepovoleně podniká a musí vrátit investovanou částku i s úroky, bezmála tedy 19 milionů. Pro tak malou obec je téměř nemyslitelné, aby ve svém rozpočtu měla volných 19 milionů a úvěr nepřicházel v úvahu, neboť již jeden za novou kanalizaci splácí. Železná tedy zkoušela nabídnout fondu splátkový kalendář. Ten ho ale podle starostových slov smetl ze stolu. Celá věc šla tedy před soud.

Starosta Václav ValentaNicméně zde začíná další problém. K samotnému řízení na Krajském soudu v Praze nebyli zastupitelé obce přizváni a možnost vyjádřit se měli pouze písemně. O výsledku se pak dozvěděli taktéž písemným vyrozuměním. Podle soudu je SZIF v právu. Obec se tedy logicky obrátila na Nejvyšší soud ČR v Brně, který však rozhodnutí krajského soudu potvrdil. Starostovi a prakticky všem občanům Železné teď zbývá poslední možnost. Společně s právníkem ze Svazu měst a obcí podali odvolání k Ústavnímu soudu. "Tam by podle právníka měl sedět někdo, kdo má trochu rozum," podotkl starosta obce.

V případě, že obec prohraje spor i u Ústavního soudu, reálně hrozí, že obec bude uvalena do exekučního řízení. Na rozhodnutí má Ústavní soud nyní rok, do té doby zůstávají obyvatelé obce v nevědomí.

Podle vyjádření tiskové mluvčí SZIF Vladimíry Novákové je případ v obci Železná velmi nešťastný a obec bude muset v případě prohraného soudu peníze fondu vrátit a zaplatit penále.

"Vím, že starosta Železné je ze stávající situace velmi nešťastný, nicméně Program rozvoje venkova, ze kterého byla dotace čerpaná, má svá pravidla. Jedná se o evropské peníze a my musíme dozírat na to, aby se nevyužívaly neoprávněným způsobem. V případě, kdy starosta objekt, který měl být zrekonstruován a předělán, což se také stalo, začal částečně využívat jako restauraci, tak to už je obohacování určitého člověka, a to je naprosto v rozporu s těmito pravidly. Tady se jedná o jednoznačné pochybení obce Železná. Ten, kdo projekt zadával, tak jednoznačně věděl, že objekt nemůže být použit k ničemu jinému. Vědomě se tak dopouštěl něčeho, čeho by neměl," uvedla k problému Vladimíra Nováková s tím, že pravidla Programu rozvoje venkova jednoznačně určují, k čemu může obec zrekonstruovaný objekt využívat.

"Z tohoto důvodu, byla obci také dotace přiklepnuta. Samozřejmě chápu pohnutky starosty Železné, kdybychom ale udělali výjimku jednomu, tak se strhne lavinový efekt. My ani nemáme právo upravovat evropskou legislativu," konstatovala mluvčí SZIF. Určitou naději však obec má. Má šanci na prominutí části penále.

"Železná může požádat ministerstvo zemědělství o částečné prominutí penále. Může se jednat až o dvaceti pěti procentní výši penále. Vše závisí na rozhodnutí ministra zemědělství. Celé penále se ale prominout nedá. Případ však není zcela ukončen a stále se vyvíjí, i když konečné rozhodnutí už padlo.

Prakticky k němu tak více informací poskytnout nemohu," vysvětlila Vladimíra Nováková. Jak dále uvedla, celou kauzu odstartoval vývěsní štít s jmeníčkem, který byl na obecním domě. Všiml si ho kontrolor SZIF.

Autor: Romana Šimková, Jan Podhorník

Místo události:
9.8.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 650 Kč Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů MONTÁŽNÍ DĚLNÍCI VÝROBKŮ Z OSTATNÍCH MATERIÁLŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13650 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: MONTÁŽNÍ DĚLNÍCI VÝROBKŮ A ZAŘÍZENÍ Z OSTATNÍCH MATERIÁLŮ - Místo výkonu práce: Žebrák. Jedná se o nenáročnou práci převážně v sedě a ve stoje. Náplň práce: je zapotřebí mít manuální zručnost, dobrý zrak, spolehlivost, pečlivost a zodpovědný přístup k práci. Doplňující informace: pracovní poměr na dobu určitou. Zaměstnanecké výhody: zabezpečené ubytování, doprava, služby koordinátora. Kontakt: osobně.. Pracoviště: Agency worker company s.r.o. mubea spol. s.r.o., Za Dálnicí, č.p. 510, 267 53 Žebrák. Informace: Marek Matej, +420 732 483 997. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 12 500 Kč Prodavači smíšeného zboží ZÁSTUPCE VEDOUCÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZÁSTUPCE VEDOUCÍ - Místo výkonu práce: Neumětely. Upřesňující informace: nástup možný ihned, pracovní poměr na dobu neurčitou. Požadavky: ideálně vyučen v oboru, praxe v obchodu výhodou. Náplň práce: manipulace a zakládání zboží, práce v obslužném úseku, práce na pokladně. Zaměstnanecké výhody: stravenky v hodnotě 100 kč, příspěvek na penzijní připojištění, půjčky pro zaměstnance, příspěvek na rekreaci a dětské tábory, příspěvek na masáže, odměny při životním a pracovním výročí, ročně kvalitativní prémie, poukázky na nákup zboží, pracovní volno 3 dny, možnost pronájmu bytu. Kontakt: telefonicky (Po-Pá 6:00-14:30hod.), e-mailem (zaslat životopis).. Pracoviště: Coop hořovice, družstvo - vráž, Školní, č.p. 280, 267 11 Vráž u Berouna. Informace: Eva Červenková, . Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 12 200 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb ZEDNÍCI. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZEDNÍCI - Místo výkonu práce: Hořovice (zakázky). Nástup možný ihned. Náplň práce: zednické práce. Kontakt: pro více informací telefonicky.. Pracoviště: Restav čech, s.r.o., 9. května, č.p. 206, 268 01 Hořovice. Informace: Lenka Ševčíková, +420 602 614 200. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 25 000 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy UČITELÉ MATEŘSKÉ ŠKOLY (KVALIFIKOVANÝ). Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITELÉ MATEŘSKÉ ŠKOLY (KVALIFIKOVANÝ) - Místo výkonu práce: Chyňava. Doplňující informace: jedná se o zástup. Kontakt: emailem, telefonicky.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola chyňava, malá strana, 267 07 Chyňava. Informace: Vladimíra Hamousová, +420 775 170 759.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Za zvířátky se lze vydat i po sezoně

Dr. Karel Guth při výzkumu III. nádvoří Pražského hradu na konci 20. let

Co měl Masaryk společného s archeology?

Berounský hokej má průšvih

Beroun - Berounský hokej má průšvih. Konkrétně ženský tým hokejových Lvic. Utkání proti Roudnici se hrálo 30. září a nebylo dohráno kvůli konfrontaci.

Oslavy republiky nahlížejí i do šatníku

Jesenice /FOTO/ - Klobouky pro pány i dámy, ale třeba i typickou masarykovskou čepici mohou obdivovat návštěvníci Vlastivědného muzea v Jesenici na Rakovnicku. Pod názvem Žiju v první republice se tam v rámci cyklu akcí ke stému výročí vzniku republiky koná výstava představující dobovou módu.

Rozhodnuto a podepsáno, Beroun má nové vedení

Beroun /FOTOGALERIE/ - V příštích čtyřech letech by Beroun měla vést koalice složená z Nezávislých Berouňáků, hnutí Beroun sobě, Lepší Beroun a ČSSD. Z několikadenních povolebních vyjednávání vzešla koalice čtyř subjektů, které se i přes určité rozdílné náhledy nakonec dokázaly domluvit na konstruktivním řešení a podepsaly dohodu.

U lékaře Středočeši platí víc než v Praze

Střední Čechy – Ceny služeb jsou smluvní – což ovšem nemá zhola nic společného s představou, že byste snad mohli umlouvat slevu – a tak se liší provozovnu od provozovny. Mohou se dokonce měnit i v průběhu roku. Přesto statistici dokážou určit průměrné hodnoty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT