VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Železné hrozí exekuce, má vrátit dotaci a zaplatit penále

Železná - Obec Železná na Berounsku se už zhruba pět let potýká s velkým problémem. Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu má vrátit dotaci a k tomu penále ve stejné výši. Pokud nezaplatí 19 milionů, hrozí obci exekutorské řízení. Do celé problematiky nás uvedl místní starosta Václav Valenta, který byl svědkem zrodu celého problému a který teď doufá v poslední šanci - tou je odvolání k Ústavnímu soudu.

9.8.2018 1
SDÍLEJ:

V budově obecního úřadu je dnes po další rekonstrukci restaurace.Foto: Deník / Jan Podhorník

Vraťme se ale na začátek celého příběhu. Vše to začalo zhruba před deseti lety, kdy obec získala dotaci od Evropské unie v rámci projektu Zlepšení vybavení a služeb pro občany obce Železná a okolní obce. Tuto dotaci zprostředkoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), jenž nyní vymáhá investované peníze zpět. Dotace obsahovala rekonstrukci obecní budovy cca ve výši 9 milionů korun, obec pak přispěla bezmála 3 miliony.

„Byli jsme rádi, že jsme tu dotaci získali, protože z rozpočtu obce, která má 280 obyvatel, jen těžko můžeme provádět takové investice,“ řekl starosta obce Valenta. V nové budově úřadu pak podle smlouvy vznikl klub s jídelnou, který nabízel pro své občany multifunkční prostor. Starosta k tomu dodává: „Tenhle prostor sloužil občanům, scházeli se zde třeba myslivci, hasiči, zasedal tu mikroregion nebo se zde konaly dětské besídky.“

Součástí smlouvy o dotaci bylo, že nové prostory nesmí sloužit k podnikání, neboť Krajská hygienická stanice shledala prostory pro podnikání nevhodné.

Nicméně lehké občerstvení během schůzí a jiných společenských akcí bylo celkem běžnou praxí. „O občerstvení hostů se starala jedna paní, která udržovala prakticky celý úřad v provozu a čistotě, a protože je to dobrá duše, občas někomu na přání udělala něco k jídlu,“ vypráví starosta.

Netrvalo dlouho a na nově zrekonstruovanou budovu se přijely podívat dvě kontroly, psal se rok 2012. Jedna byla přímo ze SZIF a druhá z Krajského finančního úřadu. Obě kontroly tehdy neshledaly na provozování Obecního klubu nic špatného a v protokolech nebyla jediná výtka. Jenže ještě téhož roku se objevila kontrola ze SZIF ještě jednou, tentokrát na popud místního občana.

„Že na klub napsal stížnost, jsme se dozvěděli až ze soudních dokumentů,“ vzpomíná Valenta. SFIZ byl tentokrát nekompromisní - obec nepovoleně podniká a musí vrátit investovanou částku i s úroky, bezmála tedy 19 milionů. Pro tak malou obec je téměř nemyslitelné, aby ve svém rozpočtu měla volných 19 milionů a úvěr nepřicházel v úvahu, neboť již jeden za novou kanalizaci splácí. Železná tedy zkoušela nabídnout fondu splátkový kalendář. Ten ho ale podle starostových slov smetl ze stolu. Celá věc šla tedy před soud.

Starosta Václav ValentaNicméně zde začíná další problém. K samotnému řízení na Krajském soudu v Praze nebyli zastupitelé obce přizváni a možnost vyjádřit se měli pouze písemně. O výsledku se pak dozvěděli taktéž písemným vyrozuměním. Podle soudu je SZIF v právu. Obec se tedy logicky obrátila na Nejvyšší soud ČR v Brně, který však rozhodnutí krajského soudu potvrdil. Starostovi a prakticky všem občanům Železné teď zbývá poslední možnost. Společně s právníkem ze Svazu měst a obcí podali odvolání k Ústavnímu soudu. "Tam by podle právníka měl sedět někdo, kdo má trochu rozum," podotkl starosta obce.

V případě, že obec prohraje spor i u Ústavního soudu, reálně hrozí, že obec bude uvalena do exekučního řízení. Na rozhodnutí má Ústavní soud nyní rok, do té doby zůstávají obyvatelé obce v nevědomí.

Podle vyjádření tiskové mluvčí SZIF Vladimíry Novákové je případ v obci Železná velmi nešťastný a obec bude muset v případě prohraného soudu peníze fondu vrátit a zaplatit penále.

"Vím, že starosta Železné je ze stávající situace velmi nešťastný, nicméně Program rozvoje venkova, ze kterého byla dotace čerpaná, má svá pravidla. Jedná se o evropské peníze a my musíme dozírat na to, aby se nevyužívaly neoprávněným způsobem. V případě, kdy starosta objekt, který měl být zrekonstruován a předělán, což se také stalo, začal částečně využívat jako restauraci, tak to už je obohacování určitého člověka, a to je naprosto v rozporu s těmito pravidly. Tady se jedná o jednoznačné pochybení obce Železná. Ten, kdo projekt zadával, tak jednoznačně věděl, že objekt nemůže být použit k ničemu jinému. Vědomě se tak dopouštěl něčeho, čeho by neměl," uvedla k problému Vladimíra Nováková s tím, že pravidla Programu rozvoje venkova jednoznačně určují, k čemu může obec zrekonstruovaný objekt využívat.

"Z tohoto důvodu, byla obci také dotace přiklepnuta. Samozřejmě chápu pohnutky starosty Železné, kdybychom ale udělali výjimku jednomu, tak se strhne lavinový efekt. My ani nemáme právo upravovat evropskou legislativu," konstatovala mluvčí SZIF. Určitou naději však obec má. Má šanci na prominutí části penále.

"Železná může požádat ministerstvo zemědělství o částečné prominutí penále. Může se jednat až o dvaceti pěti procentní výši penále. Vše závisí na rozhodnutí ministra zemědělství. Celé penále se ale prominout nedá. Případ však není zcela ukončen a stále se vyvíjí, i když konečné rozhodnutí už padlo.

Prakticky k němu tak více informací poskytnout nemohu," vysvětlila Vladimíra Nováková. Jak dále uvedla, celou kauzu odstartoval vývěsní štít s jmeníčkem, který byl na obecním domě. Všiml si ho kontrolor SZIF.

Autor: Romana Šimková, Jan Podhorník

Místo události:
9.8.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč

Obsluha zařízení na zpracování kovů OBSLUHA ZAŘÍZENÍ NA ZPRACOVÁNÍ KOVŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: OBSLUHA ZAŘÍZENÍ NA ZPRACOVÁNÍ KOVŮ - Místo výkonu práce: Žebrák. Náplň práce: obsluha výrobní linky či jiného stroje, zakládání materiálu, odebírání, vizuální okntrola, balení výrobků, montáž. Doplňující informace: práce na dobu neurčitou. Kontakt: tel. (Po-Pá: 9:00 - 16:00 hod.), e-mailem.. Pracoviště: Stamont-metal international, spol. s r.o. muramoto manufagturing europe, Skandinávská, č.p. 991, 267 53 Žebrák. Informace: Maxim Koněv, +420 296 411 488.

Výroba - Výroba Správci objektů 6 200 Kč

Správci objektů ÚDRŽBÁŘ/KA, DOMOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 6200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚDRŽBÁŘ/KA, DOMOVNÍK/CE - Místo výkonu práce: Hořovice. Náplň práce: údržba areálu firmy, údržba zeleně, správa budov. Požadavky: zkušenosti s praktickými činnostmi výhodou, nejsou podmínkou, manuální zručnost, spolehlivost, bezúhonnost. Kontakt: emailem, osobně (Každé Po 9:00-11:00, Kotopeky č.p. 24, Hořovice).. Pracoviště: Kovovýroba valcverk, s.r.o., 268 01 Hořovice. Informace: Petra Aykan Kašparová, +420 311 512 381.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři ZÁMEČNÍCI/KLEMPÍŘI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ZÁMEČNÍCI/KLEMPÍŘI - Místo výkonu práce: Králův Dvůr. Požadavky: čtení a použití technických výkresů a podkladů, praxe svařování v ochranné atmosféře CO2, ošetřování a údržba používaných nástrojů, nářadí, zařízení a dalších pomůcek, platná zkouška ČSN EN 287-1 P Bw, FW 131, montážní činnost. Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování. Kontakt: emailem.. Pracoviště: Kešner a.s. - králův dvůr, Tovární, č.p. 391, 267 01 Králův Dvůr u Berouna. Informace: Štěpán Kešner, +420 724 219 697.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŠEOBECNÁ SESTRA - Místo výkonu práce: Suchomasty. Náplň práce: ošetřovatelská péče o klienty, doprovod klientů k lékaři. Požadavky: komunikativnost, spolehlivost, vstřícné jednání. Zaměstnanecké výhody: příspěvek s FKSP na dovolenou, příspěvek na obědy, 6 týdnů dovolené. Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Koniklec suchomasty, poskytovatel sociálních služeb, 267 22 Suchomasty. Informace: Alexandra Váchalová, +420 773 427 110.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ke kauze H-system hodlá kraj přispět statisíci korun

Padlé a nemocné stromy lákají kůrovce. Ilustrační foto.

Správci lesů jsou zoufalí, v porostu usychají stromy a rozmáhají se škůdce

VIDEO: Sněhurka usnula v kapli Božího těla u chrámu sv. Barbory

Kutná Hora - Pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků natáčeli filmaři v anglicko-německé koprodukci v kapli Božího těla u chrámu svaté Barbory.

Sirkou si v přírodě neškrtnete. Ani zapalovačem

Střední Čechy – Na omezení a zákazy, jejichž uplatňování je v době suchých veder logické a většinou plyne z aktivního používání zdravého rozumu, nicméně se je vyplatí připomínat, upozorňují středočeští hasiči. Pravidla pro činnost v přírodě se v celém kraji zpřísňují od nedělní šesté hodiny ranní, kdy po krátkodobé pauze opět začne až do odvolání platit výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů.

Kraj poučí radnice o ochraně před útočníkem

Střední Čechy – Sérii školení v rámci informační a vzdělávací kampaně na ochranu takzvaných měkkých cílů chystá kraj na období od září do listopadu. Měkkými cíli se rozumí místa s běžným režimem provozu a bez zvláštní ochrany, kde se shromažďuje větší počet lidí – od nádraží a veřejných budov (včetně škol a úřadů) přes nákupní centra či tržiště až třeba po sportovní nebo větší kulturní akce. „Cílem“ by se mohla vstát v případě útoku – ať už by se na ně zaměřili teroristé, nebo by tam začala řádit vyšinutá osoba s násilnickým chováním. Chyná kampaň má ukázat, jak se podobně vypjatým momentům vyhnout.

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT