Tato informace rozhodně netěší zemědělce, kteří jsou na počasí přímo závislí.

Například majitel Farmy Stehlík z Chodouně upozorňuje, že na rozdíl od loňského roku máme i mnohem sušší jaro. Takže situace rozhodně není příznivá.
„V současné chvíli jsou ale porosty zatím ve stavu, že kdybychom se dočkali alespoň zálivkových dešťů nebo bouří, mohly by dorůst do zdárného konce.

V současné době ale záleží na měsících červen a červenec. Pokud se dočkáme v tomto období alespoň těch bouřek, vegetace se udrží," konstatoval zkušený zemědělec Josef Stehlík, který na rodinném statku hospodaří od roku 1992.

Dalším, ale z dlouhodobého hlediska zásadním problémem, je zásoba spodních vod. Přeháňky a bouřky mohou vyřešit zavlažení půdy a vegetace, ale pro spodní vodu to ni neznamená. „Sucho mohou kompenzovat nárazové deště, ale ty spodní vody nedoplní. Bohužel letos byla i špatná zima, nebyl sníh, ale ani jarní deště nebyly vydatné," uvádí zemědělec Josef Stehlík.

Nedostatek spodní vody nebude jen problém zemědělců, ale i zahrádkářů. Stejně jako vloni se tak i letos může stát, že bude platit zákaz zalévání zahrad i z vlastních studní.

Na rodinné farmě v Chodouni Stehlíkovi hospodaří už přes dvacet let. A s rozmary přírody se snaží držet krok.
„Připravit se ale na sucho? To prostě nejde," konstatoval Josef Stehlík.

Na farmě letos podle jeho slov pěstují obiloviny, kukuřici, hořčici na semeno.

„Horko a především sucho v loňském roce nejvíce poznamenalo pícniny a druhé seče. Bohužel vzhledem k dosavadním srážkám se ukazuje, že nyní může být problém už s první sečí," obává se Josef Stehlík.

Vysoké teploty a nedostatek vláhy bude mít taky velký dopad na trávu. Farma Stehlík má více než 60 hektarů pastvin. A se suchou, spálenou trávou žádný zemědělec nic nenadělá.

„Zbývá nám jediné. Přát si, aby pršelo alespoň dvakrát do týdne," uzavírá téma zkušený zemědělec.