Suché počasí bez vláhy a vysoké teploty se podepsaly na letošní úrodě natolik, že zemědělci čekají nejenom dřívější sklizeň, ale také mnohem nižší výnosy. Někteří soukromí hospodáři již nyní hovoří o katastrofální situaci. Množství srážek a tudíž i kvalita a množství obilí se podle hospodářů ale hodně liší oblast od oblasti.

Sucho se podepíše na množství úrody

Všichni zemědělci letos kvůli počasí vyjedou s kombajny k sečení obilí nejméně o čtrnáct dní dříve. „Posun oproti minulým letům bude určitě o čtrnáct dní až tři týdny,“ potvrzuje soukromý zemědělec Vladimír Linhart z Hatí, jehož úrodu letos počasí vůbec nešetřilo. „Je to skutečně zoufalé. Tady pod Brdy je opravdu hrozné sucho. Déšť se nám úplně vyhýbá. Výnosy budou nejméně o třicet procent nižší,“ líčí Linhart. Všude na Berounsku podle něho není ale situace tak katastrofální. „Třeba několik kilometrů odtud spadlo více vody než u nás,“ vysvětluje Linhart. S podobnými potížemi se potýkají i další soukromí hospodáři. „Ani nevím, jestli nějaké žně letos vůbec budeme mít. Z jařin nebude vůbec nic a ozimy stále čekají na trochu vody. Doufám, že něco bude alespoň z odolnějšího tritikále a z pšenice,“ říká nešťastně Antonín Vašek z Točníka. Všichni sedláci na tom ale podle něho nejsou tak špatně. „Místní srážky, které u nás úplně chybí, mohou na jiných místech úrodu zachránit,“ míní Vašek.

Voda by mohla pomoci kukuřici

O čtrnáct dní dříve začnou zně i na statku u Stehlíků v Chodouni. „Zatím nedokážu říci, jak zně dopadnou, ale každopádně to není s obilím žádná sláva,“ připojuje se Josef Stehlík, který stejně jako ostatní čeká ještě na to, jak se letos vydaří kukuřice. „Ta je zatím dost v normálu,“ připouští Stehlík. „Kukuřice má skutečně ještě šanci, že vše dožene, ale stále čeká na vodu,“ shodují se zemědělci.

Sedláci už nemají pomalu čím krmit

Nedostatkem vláhy trpí také travní porosty a pícniny, takže zemědělci chovající dobytek už skoro nemají čím krmit. „Katastrofální sucho nás dohnalo tak daleko, že jsme už začali sekat a silážovat obilí. Pak ale budeme muset dokupovat nejenom obilí, ale i slámu,“ líčí Vladimír Linhart.

Starou siláž ze zbytku zásob musí dávat dobytku i Antonín Vašek z Točníku. „Pícniny nejsou žádné. Vojtěška nedala nic a stále čeká alespoň na trochu vody,“ líčí hospodář.