„Tamní obyvatelé ohlásili neobvyklý nález na tísňovou linku rokycanských zvířecích záchranářů, kteří se okamžitě vydali na místo, hada převzali a převezli jej do záchranného centra do Rokycan," uvedl pro Berounský deník předseda rokycanských ochránců Pavel Moulis.

Jak se tedy ukazuje, ani zima, která se zatím své vlády neujala, není důvodem k odpočinku rokycanských ochránců přírody, kteří provozují akreditované ekocentrum, zabývají se výchovou dětí a mládeže či zajišťují péči
o volně žijící živočichy. Několik výjezdů zaznamenali i o vánočních svátcích. Někdy to byl sražený kos, potulující se ježek či zraněný dravec potřebující okamžitou pomoc.

Právě nález berounského hada byl ale jeden z nejzajímavějších odchytů v posledních dnech. „Jednalo se o mládě korálovky sedlaté, která zřejmě utekla chovateli v blízkém okolí, respektive přímo 
v bytovce na výše zmiňované adrese. Vzhledem k tomu, že to bylo den před Štědrým dnem, může se jednat o vánoční dárek," uvedl Pavel Moulis.

Domovinou této nádherné užovky je Severní a Střední Amerika. V tomto velkém areálu vytváří celou řadu poddruhů, které se vyskytují 
v rozdílných biotopech. Můžeme je nalézt v lesích, kde se ukrývají ve spletích kořenů. Jiné obývají stepi, skaliska 
a některé zasahují i do horských oblastí. Dorůstá 70 -130 cm. V přírodě loví malé savce, ještěrky a jiné hady. Aktivní jsou v noci, ve dne je lze zastihnout jen velmi zřídka. 
V přírodě přezimují od října do dubna. Korálovky se chovají velmi často. Přispívá tomu jejich nádherné zbarvení 
i relativně klidná povaha. 
I z tohoto důvodu je může chovat i méně zkušený chovatel. Chovají se v menším teráriu. Na dně může být písek, přičemž vnitřek terária doplníme o větve a drobné úkryty. Teplota postačuje okolo 26-27° C s nočním poklesem na pokojovou teplotu. V zimě se nemusí zimovat, postačí pouze mírně snížit teplotu v teráriu. V zajetí požírají myši, malé krysy a kuřata. Rozmnožují se kožovitými vejci, kterých snáší průměrně do 15 kusů. Inkubace trvá 50 – 60 dnů. Mláďata jsou stejně zbarvená jako rodiče. Po prvním svlékání začínají přijímat potravu. Na rozdíl od dospělých zvířat mláďata odmítají klasickou potravu všech hadích miminek, a to myšata. V přírodě se totiž živí malými ještěry 
a mláďaty hadů. Proto je nutné je krmit po nějakou dobu násilně. To spočívá v tom, že malou myšku jim musíme strčit do tlamky a pinzetou zasunout dále. Pak se myše vmasíruje až do žaludku. Doba, po kterou se musí krmit, je individuální. Někteří jedinci přijímají sami potravu již za několik týdnů, jiné je nutné krmit až skoro do dospělosti. Pohlavně dospívají ve dvou letech. Dožívají se až deseti let.

Odchycená malá korálovka sedlatá je nyní v péči rokycanských ochránců přírody 
a zde také pravděpodobně zůstane, pokud se o ni majitel nepřihlásí, neboť je zřejmé, že plaz někomu utekl. Každopádně prozatím bude ozdobou zdejšího areálu, který je především určen pro naše volně vyskytující se živočichy odchycené v oblasti Berounska, Hořovicka a Rokycanska.

„V případě nálezu zraněného živočicha na výše uvedeném území či zájmu o spolupráci s naší organizací nás kontaktujte na adrese: ZO ČSOP Rokycany, Švermova 748/II, 337 01 Rokycany či telefonech 371 722 686 nebo 603 239 922. Bližší informace o našich aktivitách naleznete též na www.csop.erc.cz," upozorňuje Pavel Moulis.

Vzhledem k tomu, že náklady na zajištění provozu záchranné stanice živočichů neustále stoupají, můžete toto zajímavé zařízení nejen po dohodě navštívit, ale i podpořit. Zašlete-li dárcovskou sms zprávu ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777.