Lidé je doma pěstují pro vlastní potřebu a málokdo z nich ví, že je to nelegální a trestné.

Kvůli nelegálnímu pěstování rostlin netechnického konopí nyní berounští kriminalisté vyšetřují sedmatřicetiletou ženu z Berouna.

„Žena se dopustila přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V průběhu tří let doma pravidelně v několika intervalech pěstovala rostliny konopí, které zpracovávala. Ženě za to hrozí až pět let vězení," uvedla mluvčí berounské policie Lenka Uriánková.
Podezřelá žena přibližně od podzimu roku 2008 do května roku 2011 nejenže pěstovala doma konopí, ale vyráběla z něho masti a marihuanu. Vše využívala pro vlastní potřebu. Žena tak neoprávněně vyrobila, omamnou a psychotropní látku.

„Myslel jsem si, že samotné pěstování rostlin není trestné. Před několika lety jsem sledoval v televizi případ, kdy za něco podobného soud osvobodil dva obžalované," okomentoval případ Milan Hrázný z Berouna.

Milan Hrázný měl na mysli kauzu z roku 2007, kdy Nejvyšší soud ČR svým verdiktem osvobodil muže a ženu, kteří byli stíháni za pěstování asi 500 rostlin konopí. U soudu se hájili tím, že rostliny měli jen pro zdravotní účely.

Nejvyšší soud jim uvěřil a rozhodl v jejich prospěch. Prohlásil, že pěstování konopí není samo o sobě trestné. V rozsudku bylo tehdy uvedeno, že o trestný čin se jedná tehdy, když rostlinu usušíme a začneme z ní dělat drogu. Sušení, drcení za jakýmkoliv účelem zůstává nadále trestné.