Domníváte se, že jste doma v bezpečí? Nenechte se ukolébat klamnou iluzí. Své o tom vědí lékaři záchranné služby, kteří musí často řešit kuriózní domácí úrazy.

„Velkou paseku dokáže nadělat například vteřinové lepidlo,“ začal s vyprávěním ředitel záchranné služby Trans Hospital Bořek Bulíček. „Jedné paní se ulomila žabka, kterou se na konzoli přichytávají záclony. Ulomenou část chtěla přilepit zpět, ale zbytek žabky nechala na tyči. Když se snažila úlomek ve vzduchu slepit, káplo jí vteřinové lepidlo do oka a víčko si přilepila. Chtěla si protřít druhé oko, ale neuvědomila si, že má od lepidla i ruku a přilepila si i druhé víčko,“ popisoval neuvěřitelnou příhodu Bořek Bulíček. Ženu pak záchranáři převezli do pražské nemocnice, kde jí specialisté obě oči ošetřili a již opět normálně vidí.

Podle lékařů je v těchto případech důležité zachovat chladnou hlavu, nepropadnout panice, propláchnout postižené místo vodou a okamžitě vyhledat odbornou pomoc.

„S vteřinovým lepidlem se váže příběh i mladého muže, který přišel k nám na pohotovost s přilepenou rukou k ústům. Zlomil se mu zub, chtěl ho připevnit vteřiňákem zpět, ale kromě zubu si přilepil i prsty,“ pokračoval Bořek Bulíček.

Některé úrazy ale končí tragičtěji. „Manžel chtěl usnadnit ženě práci a mlýnek na ořechy jí přidělal na vrtačku. Když pak paní mlýnek čistila, tak se zapnul a vtáhl dovnitř utěrku i ruku. Paní bohužel přišla o konečky prstů,“ uvedl Bořek Bulíček a upozornil, že všechny domácí úrazy nemusí mít šťastný konec.

Záchranáři si na kuriozity nahrávají někdy i sami. "Jednou nám volala jedna vyděšená žena, ať okamžitě přejedeme, že jí vystříkl krtek do očí. Byla velmi rozrušená a další informace jsme z ní těžko získávali. Záchranáři se proto okamžitě rozjeli na udanou adresu a celou cestu si lámali hlavu nad tím, jak mohlo k tak neuvěřitelné situaci dojít. Na místě ale zjistili, že se nejedná o žádného živého krtka, ale prostředek na mytí WC, který se jmenuje stejně jako toto zvíře," pobavil nás historkou Bořek Bulíček.