Příbram

Podle primáře příbramské porodnice Petra Chudáčka je právo rozhodnout se stále na matce, v jakém prostředí bude rodit.

„I když je průběh těhotenství bez komplikací, nelze dopředu odhadnout, jaký bude porod, zvláště u prvorodiček. Pokud je u porodu doma porodní asistentka, může předvídat, může pomoci, ale mohou nastat situace, ve kterých se neobejdete bez pomoci lékaře, lékařského zákroku, eventuálně bez celého zdravotnického týmu, přístrojového vybavení a léků," vyjádřil se porodník k situaci, kdy je nutný rychlý převoz do nemocnice. Někdy může dojít k fatálním následkům, a to i tehdy, pokud nastane prodlení i pouze několik minut.

Rizika domácího porodu podle Petra Chudáčka výrazně převyšují nad jeho přínosy. „Snažíme se maminkám vytvořit co nejpřátelštější prostředí a naslouchat jejich přáním. K tomu nám slouží porodní plány, které jsou dnes běžnou pomůckou pro personál porodnice," uvedl zkušený porodník.

Některé alternativní formy jako porod do vany nebo lotosový porod, kdy se dítěti nepřestřihne pupeční šňůra do přirozeného odpadnutí, v Příbrami možné nejsou. Pokud to situace dovoluje, může si matka vybrat polohu, ve které bude rodit. Například na porodní stoličce. Počet maminek, které si přejí rodit podle svých představ a mají specifické porodní plány, přibývá.

Beroun

Ani porodnice Sluneční brány v Hořovicích na Berounsku neprovádí lotosový porod. Neumožňuje ani porod do vany. Vana se zde používá pouze jako relaxační pomůcka při prvních bolestech. Porod je ale i tady veden v intimní atmosféře v moderně vybavených porodních místnostech s možností využití například van, žebřin, žíněnek, vaků, porodní stoličky a polohovatelného lůžka. Samozřejmostí je přítomnost otce, či jiné blízké osoby u porodu.

Rakovník

Masarykova nemocnice v Rakovníku je k přáním matek o něco víc otevřená. „Vybrali jsme nejčastější porodní přání maminek ve spolupráci s odděleními ARO, pediatrie, gynekologie. A ty, které se dají bezpečně splnit, jim plníme," říká primář porodnice Radek Poláček.

Maminky si porodní přání přinášejí už do těhotenské poradny. „Chceme spokojenost, ale zároveň, aby byl porod bezpečný pod lékařským dohledem," doplnil primář.

Kladno

Alternativním porodům se nebrání ani porodnice ve Slaném a v Kladně, které umožňují matkám mít při porodu někoho blízkého, mohou využívat relaxační pomůcky a po konzultaci s porodníkem přivést potomka na svět jinak, než na porodnickém lůžku. Výjimkou není, že si ženy s sebou přinesou vlastní hudbu nebo aromatickou lampu s vůní.

Do vody matky dříve rodily ve Slaném, ale to už neplatí několik let. "Kdysi zde vana pro porod do vody bývala, ale po rekonstrukci oddělení už není. Vedení slánské porodnice není porodům do vody příliš nakloněno zejména z hygienických důvodů," informovala primářka porodnice Markéta Matoušková.