S nápadem se před několika měsíci obrátili studenti architektury na město Beroun.

Vedení města se projekt zalíbil. V průběhu několika týdnů pak lidé mohli hlasovat pro oblíbený typ zevlítka. V červnu pak tvůrci projektu spolu s dalšími dobrovolníky během červnového workshopu Nezevli jen tak všechna odpočívadla vyrobili.

„Už si tak můžete obouvat brusle na přezouvací lavičce. Vyzkoušet, jak se vám sedí v uvelebítku, svačidle, na lavičce se stojanem nebo jen tak na kostičkách. Využít můžete i hrací lavičku,“ uvedla mluvčí radnice Pavla Švédová.

Zevlítek s během workshopu, který probíhal na náměstí Joachima Barranda poslední víkend v červnu, vyrobilo šest. „Byla to moc příjemná akce a spolupráce. Zevlítka vypadají skvěle a originálně,“ řekla starostka města Šárka Endrlová, která se výroby také osobně zúčastnila. 

Zevlítka mají netradiční vzhled, a to díky použitému materiálu. Na výrobu bylo spotřebováno kolem 60 dřevěných palet. Studenti se do práce pustili s nadšením, takže se vše povedlo dokončit i přes částečnou nepřízeň počasí. Navíc se podařilo zapojit i kolemjdoucí. „Účast místních na průběhu celé akce je pro nás velmi důležitá, děkujeme všem za podporu. Veřejnost se mohla zapojit poprvé už při výběru zevlítek a hlasovat na webu a na výstavě v knihovně," zrekapitulovala studentka Eva Kubjátová.

A asi se můžeme těšit na další překvapení. Na září totiž připravují organizátoři další workshop. Stavebním materiálem bude sláma, dřevo, kámen a hlína. Účastníci jsou opět z řad studentů architektury, ale průběh akce se bude lišit – návrhy vzniknou přímo na začátku workshopu a hned budou realizovány jednotlivými týmy.