Mrazivé počasí stále nepolevuje. Lékaři doporučují především rizikovým skupinám, kterými jsou malé děti a starší lidé, aby pobyt vebnku omezily na co nejkratší dobu. !Pro tyto lidi by bylo nejlepší, kdyby nyní ven vůbec nevycházeli, páípadně jen v nenutnějších případech. Starší lidé se mohou obrátit n a své známé a příbuzné, kteří jim případně čerstvé pečivo mohou koupit. Chodit ven při těchto teplotách je ale pro ně velké zdravotní riziko," zdůraznil majitel řevnické záchranné služby Trans Hospital Bořek Bulíček.

Lidé bez přístřeší v současných mrazivých dnech jen s obtížemi bojují s nízkými teplotami. Před zimou se snaží ukrýt na nejrůznějších místech, například u teplovodů, plno mají i azylové domy.

„Hodně klientů naše služby využívá v průběhu celého roku, ale nyní jsme zaznamenali větší zájem,“ uvedla Soňa Křikavová, sociální pracovnice z Denního centra pro osoby bez přístřeší, které v berounském Komunitním centru provozuje farní charita. „Máme kapacitu dvacet lidí a ta je v současnosti nedostačující,“ přiznává.

Pokud se klienti nezapojí do žádné činnosti nebo programu, mohou v centru zůstat nejvýše dvě hodiny. „Toto pravidlo jsme zavedli z kapacitních důvodů. Jen tak umožníme všem zájemcům, aby mohli využít našich služeb. V těchto mrazivých dnech jsme ale tuto dobu o dvě hodiny prodloužili, lidé se proto u nás nyní mohou zdržovat až čtyři hodiny,“ poznamenala Soňa Křikavová.

Bezdomovci, kteří do denního centra přijdou, dostanou ráno zdarma chléb a čaj, další služby už musí zaplatit. „V poledne mají možnost si za 5 korun zakoupit polévku. Klienti se zde mohou také vykoupat, za zapůjčení ručníku a mýdla zaplatí také 5 korun. Lidé v centru mají k dispozici i pračku, za její použití účtujeme 20 korun,“ dodala sociální pracovnice.

Farní charita nenabízí bezdomovcům jen přístřeší a jídlo. „Otevřeli jsme novou službu sociální rehabilitace, která by měla podpořit aktivní přístup našich klientů k řešení své situace,“ upozornila Martina Mossóczy z berounské farní charity.

Skutečnost, že se bezdomovci nyní snaží zůstat v teple, potvrdil i velitel Městské policie Beroun Pavel Novák. „Ačkoli naše hlídky v průběhu roku řeší problémy s lidmi bez přístřeší téměř denně, v posledních dnech se tyto výjezdy minimalizovali,“ upřesnil Pavel Novák.

Mezi oblíbenými místy, kde se bezdomovci schovávají před mrazy, jsou vlaková nádraží. Lidé se s nimi setkají i na tom berounském. Podle železničářů je nemohou z čekáren vyhnat, pokud nedělají výtržnosti.

Ubytování v berounském azylovém domě využívají lidé bez přístřeší v mrazivém období v daleko větší míře, než v teplejších měsících. Pro některé bezdomovce je počasí stále přijatelné a i v těchto dnech a přespávají ve volné přírodě. „Tři roky bydlím ve stanu. V noci mě zahřeje spacák a deka. Jsem na to už zvyklý, zimou se rozhodně neprobouzím,“ uvedl muž bez domova.

„Zahřát se chodím každý den do denního centra berounské farní charity. Můžeme se tady najíst i vysprchovat. Veliká výhoda je, že každý den zde můžeme zůstat čtyři hodiny. Kdybych měl být celý den venku, bylo by už po mně,“ dodal bezdomovec. „Jen jednu zimu jsem prožil v berounském Azylovém domě sv. Jakuba. Zatím se tam však nechystám,“ uzavřel muž.

Azylový dům sv. Jakuba v Berouně je v současné době téměř obsazen. „Pro krátkodobé bydlení máme ještě dvě volná místa. Nocležna, ve které se zájemci mohou ubytovat až na čtyři měsíce je zcela zaplněna. Celkem nabízíme lidem šestnáct lůžek a dvě přistýlky,“ vysvětlil vedoucí Azylového domu sv. Jakuba v Berouně Jindřich Štusák.

„V tomto počasí mají u nás o ubytování zájem i lidé, kteří jinak ho nevyhledávají,“ řekl Jindřich Štusák s tím, že všichni klienti azylového domu musí dodržovat ubytovací řád.