V celostátní soutěži o živnostníka roku se stal za Středočeský kraj vítězem Martin Kraus z Vysokého Újezda. „Nabídka účastnit se soutěže mne překvapila. Nejprve jsem se do ní ani nechtěl zapojit. První krok ale spočíval pouze ve vyplnění dotazníku, na jehož základě dvanáctičlenná porota vybrala vítěze za jednotlivé okresy,“ líčí Martin Kraus, který za berounský region postoupil do středočeského kola. Jeho původní profese patří do stavebnictví. „Byl jsem zaměstnán jako stavbyvedoucí. Baví mne však práce se dřevem a začal jsem se zajímat o obchod s hračkami,“ vysvětluje začátky Kraus.

Porota hodnotila nápad firem

V krajském kole soutěže stejně jako v tom okresním porota posuzovala start a produkt živnostníka. „Před devíti lety jsme začínali s prodejem hraček. Právě při spolupráci s mateřskými školami jsme objevili díru na trhu a pět let už vyrábíme funkční nábytek pro děti od tří do šesti let. Děláme vše, co máme my dospělí doma, ať už jsou to kuchyně, sedačky, stůl, či židle, ale vše ve zmenšené velikosti,“ popisuje vítěz středočeského kola soutěže. Mezi jeho odběratele patří i školky berounského regionu. „Děti si nejraději hrají v kuchyňkách a velký úspěch mají i přebalovací pulty a vaničky,“ říká ředitelka berounské školky Pod Homolkou Jitka Haklová.

Rodina je důležitou oporou

Martin Kraus je otcem tří dětí a podle něj má rodina pro jeho živnost velké pochopení. „Bydlím hned vedle svého pracoviště. To přináší řadu výhod i nevýhod. Manželka mi však vychází velmi vstříc a není proto výjimkou, že večery místo s rodinou trávím při práci,“ uvádí Martin Krauz. Zda i děti budou pokračovat v jeho profesi, ukáže čas. „Starší syn a dcera studují na škole obor výpočetní technika, ale v budoucnu může být vše jinak,“ říká Martin Krauz, který je otcem i pětiměsíčního synka.

Vítěze určí SMS zprávy

O vítězi finále celostátní soutěže živnostník 2007 rozhodnou sms zprávy, které mohou soutěžící dostávat až do devátého listopadu a vyhlášení výsledků se uskuteční příští čtvrtek na finálovém galavečeru v Praze.

Původní profese živnostníka z Vysokého Újezda patří do stavebnictví. Později ho ale zaujala práce se dřevem.