Poslední den v letošním roce je konečný termín, kdy mohou žáci základních a studenti škol středních, navrhnout svého učitele do ankety Zlatý Ámos. Na trůn nejoblíbenějšího kantora České republiky usedlo již čtrnáct Zlatých Ámosů. Kdo bude tím patnáctým?

„Nominace do této ankety je pro nás kantory to nejhezčí ocenění,“ uvedla Ivana Krumplová, třináctá panovnice na pomyslném učitelském trůnu. Ve stejném smyslu hovoří všichni, kteří byli v průběhu čtrnáctileté existence ankety o nejoblíbenějšího učitele na titul Zlatý Ámos navrženi. A jedním dechem dodávají, že rozhodování, zda přihlášku podepsat, není jednoduché.
„Nejsem fandou takových soutěží, ale uvědomil jsem si, že je nemůžu zklamat,“ vzpomíná Libor Sládek, Zlatý Ámos roku 2000 na chvíli, kdy mu žáci přinesli přihlášku se stovkou podpisů. „Teprve později jsem si uvědomil, že tato anketa má smysl,“ dodal.

Také současný „král českých učitelů“ Ivan Sedlák ze své dlouholeté pedagogické praxe věděl, že nemůže žáky odmítnout. „Jsem na studenty tvrdý, jsem na ně náročný, nic jim neodpustím, nic jim neprominu, žádné švindlíky nestrpím, přesto jsem jimi byl nominován,“ řekl Sedlák.

Do přihlášky je třeba napsat stručnou charakteristiku navrhovaného kandidáta s přiloženou fotografií, popsat jednu příhodu s ním prožitou a připojit podpisy sta osob, které s přihláškou souhlasí,“ uvedl ředitel ankety Ladislav Vrzal s tím, že ve školách s nižším počtem žáků než sto padesát, stačí jen polovina podpisů a u malých zájmových sdružení polovina všech členů.

Podle statistiky vlastností, které žáci u svých pedagogů oceňují, je evidentní, že požadují především spravedlivost a smysl pro humor. Pak jim nevadí náročnost, přísnost, důslednost. Zřejmě takovým byl i Petr Martínek, profesor vlašimské obchodní akademie. „Na soutěž vzpomínám jenom v dobrém. Ve finále nás bylo šest učitelů, vcelku vyrovnaných. Moc jsem si ale nevěřil, především proto, že ve volné disciplíně jsem poprvé před větším fórem na veřejnosti recitoval své básničky,“ uvedl historicky první pedagog, který si vyzkoušel, jak se nosí koruna „krále českých učitelů.“ „Na žáky jsem byl důsledný, ale nějak jsme si rozuměli,“ dodal Martínek, který tehdy porotu zaujal právě svými básněmi, které později vyšly i knižně.

„Za čtrnáct let přihlášky do ankety potvrzují, že děti jsou tou nejpřísnější porotou,“ podotýká Ladislav Vrzal. „Účast v anketě vás hodně s žáky spojí, budete mít k sobě nějak blíž,“ vzkazuje nově nominovaným Ámoska Ivana Krumplová. Zlatý Ámos Libor Sedlák navíc doporučuje „pevné nervy“.
Veřejné finále ankety se uskuteční v Praze 28. března 2008 na Den učitelů a slavnostní korunovace nového Zlatého Ámose o den později na Kantorském bále.
Formulář a další informace jsou k dispozici na webové stráce www.zlatyamos.cz.