Z lupu se ale mohl radovat jen pár minut. A to především díky duchapřítomnosti několika občanů, především pak rodiny Honzírkových.

Právě Michal Honzírek se svým otcem zloděje dostihl a zadržel až do příjezdu policie. Michal Honzírek o celé události poskytl Berounskému deníku unikátní rozhovor.

„Viděli jsme, jak zloděj utíká od Alberta směrem nahoru kolem ČSAD. Sedli jsme do auta s celou rodinou a začali ho pronásledovat," říká Michal Honzírek. Nebyli ale jediní, kteří se za zlodějem vydali. „Viděli jsme, jak zastavilo auto, vyběhl z něj člověk na pole hned vedle ČSAD a začal muže pronásledovat. Ale zloděj mu utíkal směrem nahoru k novým domům," vypráví úterní události Michal Honzírek.

A tak se do akce vložili Honzírkovi. „Táta vyjel nahoru a vyčkali jsme v autě, aby nás zloděj nezahlédl. Jakmile jsem ho měl v dohledu, vyběhl jsem z auta a zastavil ho slovy: Ať se ani nehne a stojí. Otec přiběhl hned ke mně a zadrželi jsme ho. Veškeré peníze, které měl u sebe, jsme mu hned zabavili, čekali na policii a drželi ho, než přijdou ostatní. Po chvilce přišel pán, který ho pronásledoval od ČSAD, a pak policie. Peníze jsme předali policii a zloděje taky," dodal Michal Honzírek. Jeho rodina se zachovala příkladně a zaslouží si poděkování.

Zloděj pro kriminalisty byl známá firma. Včasný a pohotový zásah občanů Králova Dvora policii velmi pomohl. Třiatřicetiletý cizinec, kterého policie díky zásahu občanů zadržela, má za sebou velmi pestrou trestní minulost. Krátce před loupeží byl propuštěn z výkonu trestu odnětí svobody. „Kromě toho byl v roce 2013 odsouzen k trestu vyhoštění z naší republiky na pět let," uvedla k případu mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.Jak dále uvedla, prchajícího pachatele si všiml náhodný svědek, který ho okamžitě začal pronásledovat společně s dalšími přihlížejícími občany.

„Tento muž při jeho pronásledování volal ze svého mobilního telefonu na linku 158 a operačnímu důstojníkovi udával přesný popis míst a směr, kam pachatel běží. Na místo bylo ihned vysláno několik policejních hlídek," popsala zásah občanů Marcela Pučelíková.

Pachatel v běhu po cestě odhazoval odcizené bankovky. Chtěl se tím pravděpodobně zbavit svých pronásledovatelů. To se mu ale nepodařilo. Dvojice mužů, která lupiče zadržela, ho i s penězi předala policistům. „Odcizená finanční hotovost byla zajištěna a vrácena majiteli. Díky pohotovosti všímavých pronásledovatelů se podařilo pachatele zadržet bezprostředně po spáchání trestného činu. Muž byl obviněn z přečinu krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání," informovala policejní mluvčí.

Policisté zadrženého pachatele předali Okresnímu soudu v Berouně, který ho v rámci zkráceného přípravného řízení pravomocně odsoudil k trestu odnětí svobody. Za mřížemi vězení tak nyní stráví čtrnáct měsíců.