V poslední době zaznamenali berounští strážníci nárůst krádeží v obchodních domech. „Denně řešíme minimálně tři případy. O uplynulém víkendu jsme byli přivoláni k deseti krádežím v supermarketech,“ uvedl velitel berounských strážníků Pavel Novák.

Lidé, kteří se rozhodnout v obchodech něco odcizit, se podle zkušené prodavačky z jednoho supermarketu dají rozdělit do tří skupin. „Jedni jsou teenageři, kteří kradou z hecu, další jsou bezdomovci, ti si nejčastěji berou alkohol a jídlo. Pak jsou už ti vypočítaví zloději, kteří berou z regálů věci, které pak mohou výhodně zpeněžit,“ popisuje své zkušenosti prodavačka.

Její slova potvrzuje i velitel berounských strážníků. „Zloději berou vše, co se dá dobře schovat. Jedná se o alkohol a lepší potraviny, ale také o drobné věci, které mají velkou cenu a lze je dobře zpeněžit. Například drogistické věci,“ vysvětlil Pavel Novák.

Ke krádežím se neuchylují jen Češi, stále častěji totiž v rukách zákona uvíznou také lidé z východní Evropy, kteří sem přijíždějí pracovat. „Často při krádežích dopadneme Ukrajince, Poláky nebo Slováky. Tito lidé figurují ve více než padesáti procentech všech případů,“ dodal Novák.

O víkendu skončila na vyšetřovně obvodní policie Beroun také žena, která se v jednom z berounských supermarketů chtěla obohatit zbožím za více než 3 500 korun. Policisté navíc zjistili, že žena má na svědomí i další trestnou činnost.

Obchodní domy se před krádežemi snaží pečlivě chránit. Kromě čipů na luxusním zboží jim má pachatele krádeží pomoci odhalit kamerový systém i jejich zaměstnanci. Ti mezi lidmi chodí jako obyčejní nakupující, přitom bystrým okem dohlíží na pořádek v obchodě.