Rozestavěné domy se stále častěji stávají terčem zlodějů. Podle policie je to nový fenomén zlodějského zájmu. „Z objektů se ztrácí zejména stavební materiál, střešní okna. Z rozestavěného domu ale zloději nekradou jen volně ložený materiál a nářadí, velmi často odnesou i už namontované radiátory, sociální zařízení a podobně. Majitelé by proto měli novostavby zajistit proti vniknutí,“ upozornila mluvčí berounského policejního ředitelství Veronika Benediktová.

Nejvíce krádeží je v Králově Dvoře

Podle policie je na Berounsku nejkritičtějším místem lokalita Králova Dvora ve směru na Levín. Krádež většinou probíhá následovně. Zloději si vyhlédnou rodinný dům, který je před dokončením a pak z něj ukradnou, co se dá. Od kotlů a bojlerů přes stavební materiál po okapy. Ztrácejí se vany i umyvadla. V březnu v Králově Dvoře někdo například vyloupil dosud neobývanou novostavbu Pod Hájem. Rozbil jedno z oken a tím vnikl dovnitř. Z objektu si odnesl zatím nenainstalované sanitární zařízení. Majiteli objektu způsobil škodu v hodnotě 428 tisíc korun.

Pachatelé často demontují i okna

Zloději ale útočí na novostavby v celém berounském regionu. V obci Slavíky přišel nedávno majitel rozestavěného domu i o dvě francouzská okna. Zloděj, který do budovy vnikl, francouzská okna a klasické euro okno dokonce demontoval. Kromě nich z novostavby odcizil i dva výsuvné hliníkové žebříky, tepelnou izolaci a nářadí. Vše v hodnotě 260 tisíc korun. Z rozestavěného domu v Berouně zase v květnu zmizely okapové svody. Zatím neznámý pachatel vnikl v noci na pozemek v berounské Havlíčkové ulici a odnesl si odtud celkem dvacet metrů měděných okapů s objímkami a koleny. Okapy pravděpodobně zpeněžil prodejem do některé ze sběren barevných kovů. Majitel vyčíslil škodu na 30 tisíc korun.

V případě, že majitelé těchto rozestavěných domů nemají majetek pojištěný, jejich stavba se jim výrazně prodraží. Pachatele policie dopadne jen zřídka.