„V současnosti evidujeme dva případy narkomanů a jednu paní, všichni tři přišli do kontatku se žloutenkou v Praze,“ uvedla Alena Tatarová. A právě do hlavního města vyráží z Berounska stovky lidí do zaměstnání nebo do škol. „Lidi, kteří se například zaměstnání dostali do kontaktu s člověkem nakaženým hepatitidou typu A, vyšetřujeme a sledujeme,“ upozornila Tatarová. Zároveň upozorňuje na dodržování základních hygienických návyků.

Na důkladné mytí rukou je nutné upozorňovat především děti. Představitelé středočeského Krajského úřadu si uvědomují, že právě tato skupina obyvatel je velmi riziková, proto se rozhodli pro plošnou vakcinaci prvňáčků. Tuto informaci nám potvrdila i Alena Tatarová, přesný termín, kdy by se vakcinace měla konat, ale ještě není upřesněn. Očkováni budou v nejbližší době i berounští strážníci. Často se totiž dostávají do styku s narkomany a opilci, možnost nákazy je proto u nich vysoká.

Ten, kdo by se chtěl nyní nechat očkovat proti hepatitidě typu A, bude potřebnou vakcínu shánět velmi těžko. Sklady lékáren zejí prázdnotou, dodavatelé nestačí pokrývat objednávky. „Několikanásobně se zvýšila poptávka po očkovací látce proti žloutence, a to hlavně pro děti. Včera jsme prodali poslední balení. Máme slíbeno dalších dvacet kusů od distributora, snad by měly přijít příští týden,“ uvedl magistr z lékárny na Hořovicku. Podle průzkumu Berounského deníku je situace v ostatních lékárnách na Berounsku a Hořovicku podobná. Lidem, kteří se rozhodnou chránit před žloutenkou očkováním, nezbývá než být trpěvilí a nepodceňovat hygienu.