Jak to vypadá v restauracích v berounském regionu po roce?

Majitel restaurace Na Baště v Berouně Vladimír Počta je se zákonem spokojen. „Jsem nekuřák a konečně mohu dýchat čistý vzduch. Když přijdu domů nemusím oblečení dávat vyvětrat, protože mi nesmrdí kouřem. Zákazníci chodí kouřit ven a myslím si, že to nikomu nevadí. Návštěvnost restaurace protikuřácký zákona také nijak nepoznamenal. Mám pořád plno,“ vysvětlil majitel restaurace Na Baště Vladimír Počta.

Monika Jonáková z Mexické restaurace La Paz Beroun změkčení protikuřáckého zákona podporuje. „Naše restaurace se přestěhovala. Na místě, kde jsme byli předtím, nebyla předzahrádka. Teď ji máme a naši hosté tak mají kde kouřit. Osobně jsem pro změkčení protikuřáckého zákona,“ uvedla Monika Jonáková.

Velký počet hostů ubyl kvůli zákazu kouření provozovatelům Amerikan baru U Slunce Beroun. „Vzhledem k tomu, že jsme bar, tak jsme zákaz kouření výrazně pocítili na ztrátě hostů. Kvůli zákazu kouření jsme přišli zhruba o čtyřicet procent návštěvníků. Musíme to nějak řešit,“ uvedl Jan Šprungl z Amerikan baru Slunce Beroun s tím, že změkčením protikuřáckého zákona se nijak nezabýval.

O změkčení zákona usiluje také provozovatel pivnice Hvězda na Velkém sídlišti v Berouně. Jeho bratr společně s letitými štamgasty dokonce zorganizovali petiční akci. Nelíbí se jim, že v pivnici, kde se nevaří a nejí, se nesmí kouřit. Spousta letitých hostů v zimních měsících raději zůstala doma, než by si zašla na pivo a musela chodit kouřit ven na mráz. Kuřáci zákaz kouření v hospodách, kde se nevaří a jen pije pivo, berou jako diskriminační. Jeho odpůrci se shromažďují na facebookové stránce nazvané Chceme výjimku, chceme v hospodách kouřit. Za pár dnů po založení měla stránka téměř 14 tisíc členů. Nyní jich má kolem třiceti tisíc.

„Za komunistů jsme nemohli svobodně cestovat, nyní nesmíme svobodně kouřit. Chápu, že má zákon oprávnění v případě restaurací, kam chodí lidé na jídlo. Ale proč se nesmí kouřit v pivnicích? To ať rovnou zakážou prodej cigaret,“ poznamenal Ivan Kulhavý, který je členem a pravidelným návštěvníkem této stránky.

Facebookovou stránku založil Jiří Míka z Berouna krátce potom, co vešel protikuřácký zákon v platnost a pár dnů potom, co rozjel petiční akci na jeho změnu. „Samotného mě tak velká odezva lidí na Facebooku překvapila. Nečekal jsem ji,“ poznamenal Jiří Míka. Pod petici, která vznikla v berounské pivnici U Hvězdy, se zanedlouho podepsaly desetitisíce lidí z celé České republiky a také majitelé a provozovatelé stovek restaurací a hospod.

Kvůli legislativnímu tlaku na malá restaurační zařízení už mnozí provozovatelé své živnosti zavřelo. „Kvůli EET i protikuřáckému zákonu skončila také naše popovická restaurace U Hanzelínů. Její provozovatelé ten sílící tlak neustáli. Je to velká škoda, že je zavřená,“ poznamenal za obyvatele Popovic v Králově Dvoře Radek Sochr.