„Chceme, aby se ve městě parkovalo efektivněji. Proto jsme nechali vypracovat odbornou studii," uvedl starosta Hořovic Jiří Peřina s tím, že prvním krokem byla analýza parkování na náměstí a v přilehlých lokalitách. Hořovičtí mají nyní v rukou studii, která navrhuje vytvoření několika parkovacích zón.

V nejužším centru města mají být zachovaná placená parkoviště. Zásadní změnou bude to, že hlídače parkovišť nahradí automaty. O kontrolu úhrady parkovného se postarají zástupci městské policie. „V první fázi bychom se nechtěli chovat příliš perzekučně. Zřejmě bychom to nejprve řešili nějakým upozorněním. Řidičům, kteří by parkovné nezaplatili, bychom je umístili za stěrač," prohlásil starosta města Hořovice Jiří Peřina. Zároveň ale připomněl, že i Městská policie Hořovice je vybavená takzvanými botičkami. Kdyby prvotní upozornění nezabírala, přistoupili by právě k tomuto opatření.

Nové zóny

V Hořovicích mají navíc vzniknout zóny, které by umožňovaly parkování delšího charakteru. „Půjde například o celodenní parkování. Vytvoříme možnosti pro ty, kteří by z určitých důvodů potřebovali parkovat déle," vyjmenoval Jiří Peřina a doplnil, že součástí nového systému budou i parkovací karty, které by mělo prodávat město. Nebude chybět ani zóna omezeného bezplatného parkování. Řidiči zde budou moci využívat parkovacích kotoučů.

Podle starosty Hořovic Jiřího Peřiny se úpravy jeví velmi ekonomicky. „Návratnost během prvního roku už je taková, že i při pořízení parkovacích automatů jsme se podle propočtů, které jsou součástí této studie, dostali asi do 400-tisícového zisku," konstatoval starosta. Studie uvádí, že v dalších letech bude systém pouze vydělávat.

Podle místostarosty Hořovic Ondřeje Vaculíka tato úprava umožní parkování 
v centru více lidem. Zaparkují zde i ti, kteří si zde potřebují vyřídit záležitosti na úřadech. „V současné době leckde stojí celý den i ta auta, která mohou opravdu stát někde jinde," zdůraznil Ondřej Vaculík a připomněl, že Hořovice je obec s rozšířenou působností, a na úřady tak přijíždějí i obyvatelé okolních obcí.

Nároky na místní

Na druhu stranu bude úprava parkování klást větší nároky například na místní. Někteří z nich neváhají přijet autem na náměstí, i když jsou jejich domovy vzdálené jen několik desítek metrů. „Nyní zjistí, že pro ně bude lepší těch padesát metrů jít pěšky," doplnil místostarosta města. Ten se domnívá, že po úpravě parkování by se mohla v centru města snížit doprava.

Zástupci města dodávají, že jim jde zejména o efektivnost parkování, nikoliv o regulaci. „Regulace vede k té efektivnosti. Zpočátku to mohou lidé cítit jako jakousi represi. Časem se ale přijde na to, že parkování je efektivnější," domnívá se starosta Hořovic Jiří Peřina.
A kdy se v Hořovicích objeví automaty? „Nejprve jsme o změně chtěli informovat veřejnost. Nový systém bychom rádi realizovali co nejdříve. Váže se ale i na nepřetržitý provoz městské policie, který chceme také co nejdříve zavést. Ten se zase váže na zavedení kamerového systému," vysvětluje Jiří Peřina s tím, že dalším krokem bude zpracování podkladů pro vyhlášku, která musí být schválená v radě a zastupitelstvu města.

„Na jejím základě můžeme přistoupit k dalším technickým momentům realizace," uzavřel Jiří Peřina s tím, že cena za jednu hodinu parkování se nezmění, za hodinu řidiči zaplatí 10 korun. Celodenní parkování pak bude stát 30 korun. Parkovací karty si budou moci rezidenti pořídit za roční poplatek 500 korun. Vše je ve fázi návrhu.