Za dobu fungování původní Centrum pomoci poskytlo asistenci stovkám Ukrajincům s různými životními potřebami. Současnou prioritou střediska je kromě stejné základní pomoci také vidina integrace ukrajinských občanů v české společnosti prostřednictvím poskytování bezplatných služeb, které Člověk v tísni nabízí.
„Centrum jsme pojmenovali Kamin, což v ukrajinštině znamená krb či teplo domova. Lidem zde stále poskytujeme sociální služby, doprovody k lékařům a na úřady. Podstatné je najít si zaměstnání, samostatné bydlení a nebýt závislí pouze na státu a aby dětem bylo poskytnuto vzdělání,” řekla Svatava Havelková Svobodová, koordinátorka terénních pracovníků UA v organizaci Člověk v tísni.
Středisko bude i nadále nabízet šatník a svou činnost nově směřuje také ke komunitní aktivitě uprchlíků. „Nově rovněž nabízíme psychologické poradenství, klub pro seniory, klub pro matky s dětmi, výtvarný a kreativní kroužek, podporu doučování dětí a kariérní konsultace pro věkovou skupinu od 15 do 18 let, včetně stipendijního programu pro středoškoláky,” pokračovala koordinátorka.
Prozatím je naplánováno, že by měl Kamin fungovat až do poloviny letních prázdnin. „Poté uvidíme, jaká bude ze strany uprchlíků poptávka a jakým směrem se v tomto ohledu bude Člověk v tísni ubírat,” dodala koordinátorka.
V současnosti v Kaminu působí tři poradkyně a od února plánují zaměstnat další posilu, původně dobrovolnici z řad ukrajinských uprchlíků. Stejně jako předtím prostory bezplatně nabídla Nadace Tipsport, takže Člověk v tísni nemusí platit nájem a s ním přidružené služby. Samotný chod nicméně už humanitární organizace hradí, a to ze sbírky SOS Ukrajina. Bez nákladů na zaměstnance vyjde půlroční provoz na necelých 300 tisíc korun.
Jak řekla koordinátorka, jde především o nákup studijních materiálů, spotřebního zboží a kreativních pomůcek, vybavení či náklady na lektory. „S osobními náklady se pohybujeme samozřejmě ve vyšších částkách. Chtěla bych tedy za poskytnuté prostory nadaci touto cestou poděkovat,“ poznamenala koordinátorka s tím, že vznik služeb pro ukrajinské uprchlíky neznamená útlum služeb pro české občany.
Centrum Kamin znovu funguje za výrazné podpory města Beroun, které u projektu stojí už od samotného počátku, tedy od března loňského roku.