V Králově Dvoře mezitím chtějí pomocí ankety mezi rodiči zjistit, kolik dětí by se mohlo v květnu do školních lavic vrátit. Kvůli vládním opatření v boji proti šíření nemoci Covid-19, jsou již téměř půldruhého měsíce uzavřené základní, střední a vysoké školy. Vláda před několika dny oznámila, že se v rámci uvolňování přijatých nařízení otevřou základní školy pro žáky prvního stupně, ovšem rozhodnutí poslat děti do školy bude zcela na rodičích. Do konce roku pak již nedojde k obnovení povinné školní docházky a také výuky v klasickém rozsahu.

ON-LINE ke kornaviru najdete ZDE

Ačkoliv vláda o tomto záměru informovala zhruba před týdnem, zřizovatelé škol zatím žádné konkrétní informace o postupu od nadřízených orgánů včetně hygienických opatření a doporučení neobdrželi. I proto se zatím s nadsázkou řečeno nic neděje.

„Zatím jsme neobdrželi žádné pokyny od ministerstva školství ani Středočeského kraje. Údajně by tyto informace měly být k dispozici do konce dubna. Teprve pak budou následovat schůzky s řediteli škol,“ reagovala Jitka Soukupová, mluvčí berounské radnice, na dotaz Berounského deníku zda se již vedení radnice sešlo s řediteli a projednalo návrat žáků do škol a přijetí nejrůznějších opatření.

Podobně jsou na tom i v Hořovicích. „Vyčkáme na detailnější instrukce, s řediteli jsme zatím nejednali,“ řekl Deníku starosta Hořovic Jiří Peřina.

Naopak v Králově Dvoře se již schůzka vedení radnice s řediteli základních a také mateřských škol již uskutečnila, i když ani tady zatím žádné konkrétní informace a postupy neobdrželi. Podle starosty města Petra Vychodila se spolu se základními školami otevřou také mateřské školy.

„Ředitelé mateřských škol nyní vypracují do další schůzky, která by se měla konat za zhruba dva týdny, jakýsi snížený režim tak, aby ve třídě nebylo klasicky pětadvacet dětí, ale zhruba deset až patnáct, a to i především z důvodu kapacity učitelek, aby se dokázaly o dítě postarat, jelikož děti si budou jistě sundavat roušky, sahat si na obličej. Učitelky s tím budou mít obrovskou práci,“ řekl starosta Králova Dvora s tím, že mateřinky poté začnou pomocí ankety oslovovat rodiče s dotazem, zda dítě do školky umístí. Téměř obdobný postup je nastaven i u základních škol. Vzhledem k tomu, že se do lavic nevrátí žáci druhého stupně, nebude zde problém s kapacitou.

„Dále jsem ředitele škol požádal, aby mi připravili seznam věcí, které bude potřeba dokoupit – jedná se například o roušky a dezinfekci. Vše by město následně zajistilo samozřejmě ze svého rozpočtu,“ doplnil Petr Vychodil. Panuje také dohoda, že starší pedagogové nebo ti co prodělali nějaké vážnější onemocnění budou moci nastoupit až v září.