„Pamatoval si pouze, že o půlnoci navštívil rozhlednu Děd. Uváděl, že nyní se nachází v hustě zalesněném terénu, kde není možno spatřit žádný orientační bod, který by pomohl s jeho lokalizací. Nevěděl, kterým směrem šel, kolik ušel, jak dlouho šel,“ shrnul v pondělí výchozí situaci na počátku pátrání hasič Aleš Skoupý.

Třebaže operátorům tísňové linky technika přibližně vymezí oblast, odkud uživatel mobilního telefonu volá, pro vyslání pátračů do konkrétní lokality to bylo málo. Předpokládanou lokalizaci volajícího totiž systém mapové podpory vymezil oblastí Chyňava – Železná – Hýskov – Nenačovice – Beroun-Zdejcina. To sice potvrzovalo slova volajícího – vrch Děd se stejnojmennou rozhlednou se nachází asi 1,5 km od Zdejciny – stále ale viselo ve vzduchu několik otázek. Kterým směrem se muž vypravil? A jak daleko mohl za sedm hodin dorazit?

Krátce po čtvrt na osm se operátoři tísňové linky s volajícím domluvili, že vyšlou pomoc do míst v okolí Zdejciny, kde by se měl nacházet. Auta policie i hasičů budou každou chvíli houkat. On má zůstat na místě a poslouchat, až je uslyší. Pak zavolá na tísňovou linku znovu – a společně se pokusí navést záchranné složky až k němu. Hasiči se Škodou Yeti s náhonem na všechny čtyři kola vyjeli přímo do terénu na polní a lesní cesty, policejní vůz zůstal na silnici. Současně hasiči požádali o další upřesnění lokalizace přístroje telefonního operátora.

Šťastnému závěru pátrací akce nakonec ale pomohlo právě pozorné naslouchání. Zvlášť když se operátorům tísňové linky, jimž se volající ozýval zhruba v desetiminutových intervalech, podařilo vyzvědět, že muž cestou z rozhledny šel přes vodu, ale byl to potok; řeku Berounku nepřekročil. Tyhle údaje umožnily značně zúžit oblast hledání.