Milena Stejskalová z Berouna si stěžuje, že na ošetření zkaženého zubu musí čekat téměř dva měsíce. „Zubař byl na horách a nyní má stále plno. Objednávala jsem se k němu už v polovině prosince a zubařskou ordinaci navštívím až příští týden. Za tak dlouhou dobu se mi stav zubu podstatně zhorší,“ upozornila na svůj problém Milena Stejskalová.

V berounském regionu je 32 zubních lékařů. Z toho jich zhruba 13 provozuje svoji praxi v Berouně. Podle celostátního průzkumu by se měl jeden zubař v roce 2009 starat zhruba o 1849 pacientů. Na Berounsku a Hořovicku už ale mnozí stomatologové tento počet překročili v loňském roce. U většiny z nich si musí pacient na vyšetření několik týdnů počkat. „V současné době máme v evidenci více než dva tisíce pacientů. Tím, že musí od ledna za vyšetření platit, se nám jejich počet v ordinaci nesnížil. Lhůta na ošetření je zhruba čtyři týdny od objednání,“ informovala berounská stomatologická lékařka Magdaléna Třesohlavá.

Placení poplatků nezmenšilo čekací dobu na vyšetření ani u zubního lékaře Zdeňka Karla, který má ordinaci v Berouně i Hořovicích. Počet pacientů, kteří se dožadují naší péče, je stejný jako před jejich zavedením. V kartotéce mám kolem dvou tisíc lidí. Objednací lhůta je maximálně tři týdny,“ uvedl Zdeněk Karel.

Průměrný Čech navštíví stomatologa dvakrát ročně. Podle statistiky posledního průzkumu, kterého se zúčastnilo 25 tisíc lidí, to uvedlo 54 procent dotázaných. Pětina lidí chodí k zubaři třikrát a vícekrát ročně.

Kdy musí pacienti platit:

  • Při bolesti zubu. Lékař pacienta nejprve vyšetří, pak zub opraví nebo vytrhne.
  • V případě, že jde pacient k zubaři s jedním problémem několikrát (například protéza, korunka, můstek), pak za ošetření znovu neplatí. Pokud ho ale lékař znovu vyšetří, pak se platbě regulačního poplatku nevyhne.
  • Při krvácení dásní pacient zaplatí za vyšetření jejich stavu. Za případný rentgen už dalších třicet korun neplatí.
  • Platí se i za rovnátka. Při každé návštěvě lékař prověří, jak se zuby rovnají, a většinou aparát upraví. Pacient tak 30 korun zaplatí.
  • Neplatí se druhá preventivní prohlídka v roce. Za první, takzvanou vstupní, pacient zaplatí.