VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bláha: Myslivci navozí do lesů zbytečně tuny krmení

BEROUNSKO - Hnutí Duha upozornilo na to, že české lesy spásá a likviduje přemnožená spárkatá zvěř. Myslivci se brání a tvrdí, že problém není tak velký a ani celorepublikový

9.1.2008
SDÍLEJ:

Zvěř v lesích. Foto: Repro SD

Vášnivé diskuze a třenice mezi myslivci, ekology a také ministerstvem zemědělství vyvolalo nedávné prohlášení Hnutí Duha. Aktivisté zveřejnili varující informaci o stavu našich lesů, které jsou údajně ze 60 procent zničené přemnoženou lesní zvěří. Hnutí na problém upozornilo ministerstvo zemědělství, které vyzývá myslivce k redukci zvěře. Podle Duhy je problém v tom, že plány lovu vznikají podle výsledků každoročního mysliveckého sčítání a nikoli podle zdravotního stavu lesa. „Ostatní státy od metody sčítání, coby neúčinné, ustoupily. Používá se jen v České republice a Maďarsku,” vyčítají aktivisté myslivcům.

Českomoravská myslivecká jednota nesouhlasí s publikovanými údaji hnutí. „Podle našeho názoru je za vším diskreditace zákona o myslivosti. Změny v plánech lovů s cílem snižování stavů by spíše paradoxně vedly ke zvýšení počtu spárkaté zvěře,“ řekl mluvčí myslivecké jednoty Jiří Šilha.

Jaromír Bláha z Dobříše, který je vedoucím programu Lesy Hnutí Duha, považuje za zbytečné přikrmování zvěře, které vede k dalšímu zvyšování jejích stavů. Tomu se myslivci brání a říkají, že přikrmování pokrývá jen malou část celkové potřeby zvěře.

Kdo má tedy pravdu - myslivci, kteří se prý snaží zachovat takové stavy zvěře, aby prostě mohli myslivost vykonávat nebo ekologičtí aktivisté, kteří mají zájem o to, aby les nebyl jen továrnou na dřevo a navíc byl likvidován zvěří? Jaký je celkový pohled na problematiku z pohledu Hnutí Duha, jsme se zeptali Jaromíra Bláhy.

Jaké jsou tedy podle Duhy ideální stavy zvěře?

Vezměme si za příklad jeleny. Dříve přirozeně žilo v našich lesích sedm až devět jelenů na tisíc hektarů. Velké šelmy – vlk a rys udržovaly rovnováhu mezi lesem a zvěří. Dnes máme převážně smrkové monokultury, které uživí mnohem méně zvěře než přirozené listnaté či smíšené lesy. Vlky a rysy lovci dávno vystříleli. K jelenům a srncům tu přibyli mufloni z Korsiky a někde i jelenci z Ameriky či jeleni sika z Asie. Myslivci je namnožili do neuvěřitelného množství, do lesa jim vozí kupy krmení, takže lesy připomínají svérázný zemědělský chov „na volno“. Stavy jelenů se pohybují od 20 do 60 kusů na tisíc hektarů, což je až desetkrát více, než kolik by mělo být. Přemnožená spárkatá zvěř spase veškeré přirozené zmlazení a vysázené sazeničky listnáčů a jedliček, které nejsou chráněné oplocenkami či jinou ochranou. Pokud chceme obnovit smíšené lesy, musíme na čas stavy spárkaté zvěře snížit. Úplně všechny stromky, které v lese vyklíčí nebo které lesníci vysází, totiž není možné oplocovat. Už teď jsou ekonomické náklady, které platíme na ochranu stromků proti zvěři ve veřejných lesích, neúnosné. Profesor Radomír Mrkva z brněnské lesnické fakulty spočetl, že takto dotujeme myslivcům jejich zálibu částkou 270 korun na kilogram zvěřiny. Podle Hnutí Duha jsou ideální takové stavy spárkaté zvěře, při kterých mohou mladé stromky všech druhů dřevin odrůstat bez nákladné ochrany a jejichž poškození nepřesahuje deset procent.

Ale i někteří lesníci říkají, že škody, které zvěř způsobuje, jsou únosné. Jak tomu má laik porozumět?

Nikoliv, lesnické organizace na problém přemnožené spárkaté zvěře upozorňují již řadu let. Jestli někteří lesníci přesto říkají, že stavy jsou únosné, je to názor jednotlivců. A je to ukázkový příklad střetu zájmů. Většina lesníků jsou zároveň i myslivci. Jako lesníci mají zájem vypěstovat zdravý les a kvalitní dřevo. Jako myslivci chtějí mít v lese co nejvíc zvěře a co nejvíce lovit. Bohužel ta myslivecká vášeň u některých vítězí nad povinnostmi správce lesa. Kdyby ty škody museli platit ze své kapsy, mluvili by jinak. A kolik by je to stálo? Přímé škody způsobené zvěří v českých lesích činí 24 milionů korun. Už tohle číslo je pouze částečné, protože třeba spásání přirozeného zmlazení vůbec nejde vyčíslit, protože není evidované. Několikanásobně více pak stojí ochrana stromků před zvířaty, kterou jsem již zmínil. Jen samotné státní Lesy ČR na ni každoročně vydávají dalších asi 100 milionů korun. Přitom obhospodařují pouze asi polovinu lesních pozemků. Ale skutečné škody jsou ještě mnohem větší. Nezávislá studie, která zahrnovala i ztráty na kvalitě a přírůstu dřeva, pochází z poloviny devadesátých let. Tehdy došla k číslu 1,2 miliardy korun ročně. Protože od té doby poškozování stromů i ceny ještě vzrostly, podle odhadů Hnutí Duha se nyní blíží částce nejméně 1,5 miliardy korun ročně.

Nedělá větší škodu intenzivní a nešetrná těžba?

Obojí je velký problém a nejde to tak jednoduše srovnávat. K vážnému poškození přírody dojde tehdy, když při těžbě vznikne holina. Lesní zákon bohužel povoluje dělat až hektarové holoseče. Na holině dojde k náhlému odkrytí lesní půdy. Ještě horší je to tam, kde do lesa vjedou těžké těžební stroje. Půda je placenta lesa a její poškození holosečemi je skutečně horší než poškození lesa přemnoženou zvěří nebo kůrovcem.

Duha podporuje výskyt velkých šelem v přírodě, ale myslivci tvrdí, že zvýšením odstřelu spárkaté zvěře ubude potrava pro predátory.
Snížením stavů spárkaté zvěře především ubude možnost ji lovit pro samotné myslivce. Ano, i rys či vlk pak nebudou mít prostřený stůl a budou se také muset více snažit, budou-li chtít přežít. Nejde o nic jiného než o snahu obnovit přírodní rovnováhu.

A co zemědělství? Nemá velkoplošné hospodaření větší vliv na přemnožení zvěře?

Ne, vždyť se může lovit až do ledna, a to už je dávno po sklizni. Ostatně nejvíce je zvěř přemnožená v Jeseníkách, na Českomoravské vrchovině,
v Krušných horách, kde žádná pole kukuřice a řepky nejsou.

Vraťme se k otázce zimního přikrmování zvěře. Jaký má tedy podle vás význam?

Přikrmování v zimě je tradiční mysliveckou činností. Myslivci tím ukazují sobě i veřejnosti, jak se o zvěř starají. Myslí to dobře, ale zvěři samotné to paradoxně škodí, protože nedochází k selekci slabých a nemocných kusů. Tahle zvířata díky umělému přikrmování ale přežijí a rozmnožují se. Dalším problémem je, že si zvěř na krmení zvyká, postupně ztrácí přirozené instinkty a potravní návyky. A pochopitelně to přispívá k již zmíněnému přemnožení zvěře.

Myslivci říkají, že další tlak na zvěř lovem by ještě výsledky hospodaření se zvěří zhoršil.

Návrh ministerstva na jednorázové zvýšení odstřelu nic neřeší. Je potřeba změnit systém mysliveckého plánování, odvozovat jej od procenta poškozených stromků a snížení stavů spárkaté zvěře provést postupně během několika let. Že to zhorší výsledky hospodaření se zvěří? Čí výsledky? Myslivecká sdružení ani podnikatelé, kteří prodávají poplatkové lovy, pochopitelně nemají zájem snižovat stavy zvěře. Čím více zvěře mají v honitbě, tím více se zvěř rozmnožuje (čím více laní, tím více mláďat a budoucích jelenů) a tím více pak mohou sami lovit nebo tím větší mají příjem z poplatkových lovů. Proto se také zuby nehty brání požadavku stavy zvěře snížit na únosnou míru a udržovat rovnováhu mezi zvěří a možnostmi lesa zvěř uživit. Podnikatelé, kteří si honitby pronajímají na kšeft s poplatkovými lovy by zkrachovali. Někteří politikové a další bohatí lidé, kteří se jezdí bavit střílením zvěře, by mohli jezdit na lov už jen do obor.

9.1.2008
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 20 000 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol UČITEL/KA 1. STUPNĚ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/KA 1. STUPNĚ - Místo výkonu práce: Tlustice. Výhody: doplňkové penzijní spoření, příspěvek na léky. Kontakt: telefonicky (9 - 15 hodin).. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola tlustice, 268 01 Hořovice. Informace: Karel Mužík, +420 731 411 931.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 15 000 Kč

Asistenti pedagogů ASISTENTI PEDAGOGŮ (aprobovaný). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ASISTENTI PEDAGOGŮ - místo výkonu Chyňava. Pro žáka 2. ročníku ZŠ. Případně kurz asistenta pedagoga. Kontakt emailem či telefonicky.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola chyňava, malá strana, 267 07 Chyňava. Informace: Vladimíra Hamousová, +420 775 170 759.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů OPERÁTOŘI VÝROBY - OBSLUHA SVÁŘECÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: OPERÁTOŘI VÝROBY-LISAŘI - Místo výkonu práce: Žebrák. Upřesňující informace: nástup možný ihned. Náplň práce: obsluha svářecích strojů, kontrola a balení svařených dílů. Požadavky: manuální zručnost, pečlivost, spolehlivost. Nabízíme: odborné zaškolení na pracovišti, možnost zvyšování kvalifikace a kariérního růstu, příspěvek na dopravu do zaměstnání ve výši až 5.000 kč, k dispozici také autobusová svozová doprava, placené přesčasy, roční bonus za hospodářské výsledky společnosti, firemní akce, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování. Kontakt: telefonicky (8:00-17:00hod), e-mailem.. Pracoviště: Muramoto manufacturing europe s.r.o., Skandinávská, č.p. 991, 267 53 Žebrák. Informace: Ivana Kovaříková, +420 774 536 801.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v živočišné výrobě OŠETŘOVATEL/KA HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OŠETŘOVATEL/KA HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT - zdravotní průkaz, ŘP sk. B, životopisy zasílat na e-mail: farma@holovsky.eu, pro bližší info zavolat na tel: 605 218 433. Pracoviště: Radim holovský, 267 18 Karlštejn. Informace: Radim Holovský, +420 605 218 433.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koupání, ilustrační foto.

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Spalničky. Ilustrační foto.
5

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Střední Čechy – Zajistit okamžitou pomoc kvalifikovaných zdravotníků – ale také poradit, jak postupovat v případě, že zdravotní obtíže nejsou tak závažné, aby byl potřebný okamžitý výjezd sanitky. Obojí dokáže operační středisko středočeských záchranářů.

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Zabít, naporcovat, prodat. Čínská medicína si žádala tygry

/VIDEO/ Češi jako první v Evropě rozkryli část nelegálního obchodu s chráněnými zvířaty kvůli čínské medicíně. Do případu byl spolu s Vietnamci zapleten chovatel Ludvík Berousek. Tým vyšetřovatelů vedl bývalý elitní detektiv Robert Šlachta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT