VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bláha: Myslivci navozí do lesů zbytečně tuny krmení

BEROUNSKO - Hnutí Duha upozornilo na to, že české lesy spásá a likviduje přemnožená spárkatá zvěř. Myslivci se brání a tvrdí, že problém není tak velký a ani celorepublikový

9.1.2008
SDÍLEJ:

Zvěř v lesích. Foto: Repro SD

Vášnivé diskuze a třenice mezi myslivci, ekology a také ministerstvem zemědělství vyvolalo nedávné prohlášení Hnutí Duha. Aktivisté zveřejnili varující informaci o stavu našich lesů, které jsou údajně ze 60 procent zničené přemnoženou lesní zvěří. Hnutí na problém upozornilo ministerstvo zemědělství, které vyzývá myslivce k redukci zvěře. Podle Duhy je problém v tom, že plány lovu vznikají podle výsledků každoročního mysliveckého sčítání a nikoli podle zdravotního stavu lesa. „Ostatní státy od metody sčítání, coby neúčinné, ustoupily. Používá se jen v České republice a Maďarsku,” vyčítají aktivisté myslivcům.

Českomoravská myslivecká jednota nesouhlasí s publikovanými údaji hnutí. „Podle našeho názoru je za vším diskreditace zákona o myslivosti. Změny v plánech lovů s cílem snižování stavů by spíše paradoxně vedly ke zvýšení počtu spárkaté zvěře,“ řekl mluvčí myslivecké jednoty Jiří Šilha.

Jaromír Bláha z Dobříše, který je vedoucím programu Lesy Hnutí Duha, považuje za zbytečné přikrmování zvěře, které vede k dalšímu zvyšování jejích stavů. Tomu se myslivci brání a říkají, že přikrmování pokrývá jen malou část celkové potřeby zvěře.

Kdo má tedy pravdu - myslivci, kteří se prý snaží zachovat takové stavy zvěře, aby prostě mohli myslivost vykonávat nebo ekologičtí aktivisté, kteří mají zájem o to, aby les nebyl jen továrnou na dřevo a navíc byl likvidován zvěří? Jaký je celkový pohled na problematiku z pohledu Hnutí Duha, jsme se zeptali Jaromíra Bláhy.

Jaké jsou tedy podle Duhy ideální stavy zvěře?

Vezměme si za příklad jeleny. Dříve přirozeně žilo v našich lesích sedm až devět jelenů na tisíc hektarů. Velké šelmy – vlk a rys udržovaly rovnováhu mezi lesem a zvěří. Dnes máme převážně smrkové monokultury, které uživí mnohem méně zvěře než přirozené listnaté či smíšené lesy. Vlky a rysy lovci dávno vystříleli. K jelenům a srncům tu přibyli mufloni z Korsiky a někde i jelenci z Ameriky či jeleni sika z Asie. Myslivci je namnožili do neuvěřitelného množství, do lesa jim vozí kupy krmení, takže lesy připomínají svérázný zemědělský chov „na volno“. Stavy jelenů se pohybují od 20 do 60 kusů na tisíc hektarů, což je až desetkrát více, než kolik by mělo být. Přemnožená spárkatá zvěř spase veškeré přirozené zmlazení a vysázené sazeničky listnáčů a jedliček, které nejsou chráněné oplocenkami či jinou ochranou. Pokud chceme obnovit smíšené lesy, musíme na čas stavy spárkaté zvěře snížit. Úplně všechny stromky, které v lese vyklíčí nebo které lesníci vysází, totiž není možné oplocovat. Už teď jsou ekonomické náklady, které platíme na ochranu stromků proti zvěři ve veřejných lesích, neúnosné. Profesor Radomír Mrkva z brněnské lesnické fakulty spočetl, že takto dotujeme myslivcům jejich zálibu částkou 270 korun na kilogram zvěřiny. Podle Hnutí Duha jsou ideální takové stavy spárkaté zvěře, při kterých mohou mladé stromky všech druhů dřevin odrůstat bez nákladné ochrany a jejichž poškození nepřesahuje deset procent.

Ale i někteří lesníci říkají, že škody, které zvěř způsobuje, jsou únosné. Jak tomu má laik porozumět?

Nikoliv, lesnické organizace na problém přemnožené spárkaté zvěře upozorňují již řadu let. Jestli někteří lesníci přesto říkají, že stavy jsou únosné, je to názor jednotlivců. A je to ukázkový příklad střetu zájmů. Většina lesníků jsou zároveň i myslivci. Jako lesníci mají zájem vypěstovat zdravý les a kvalitní dřevo. Jako myslivci chtějí mít v lese co nejvíc zvěře a co nejvíce lovit. Bohužel ta myslivecká vášeň u některých vítězí nad povinnostmi správce lesa. Kdyby ty škody museli platit ze své kapsy, mluvili by jinak. A kolik by je to stálo? Přímé škody způsobené zvěří v českých lesích činí 24 milionů korun. Už tohle číslo je pouze částečné, protože třeba spásání přirozeného zmlazení vůbec nejde vyčíslit, protože není evidované. Několikanásobně více pak stojí ochrana stromků před zvířaty, kterou jsem již zmínil. Jen samotné státní Lesy ČR na ni každoročně vydávají dalších asi 100 milionů korun. Přitom obhospodařují pouze asi polovinu lesních pozemků. Ale skutečné škody jsou ještě mnohem větší. Nezávislá studie, která zahrnovala i ztráty na kvalitě a přírůstu dřeva, pochází z poloviny devadesátých let. Tehdy došla k číslu 1,2 miliardy korun ročně. Protože od té doby poškozování stromů i ceny ještě vzrostly, podle odhadů Hnutí Duha se nyní blíží částce nejméně 1,5 miliardy korun ročně.

Nedělá větší škodu intenzivní a nešetrná těžba?

Obojí je velký problém a nejde to tak jednoduše srovnávat. K vážnému poškození přírody dojde tehdy, když při těžbě vznikne holina. Lesní zákon bohužel povoluje dělat až hektarové holoseče. Na holině dojde k náhlému odkrytí lesní půdy. Ještě horší je to tam, kde do lesa vjedou těžké těžební stroje. Půda je placenta lesa a její poškození holosečemi je skutečně horší než poškození lesa přemnoženou zvěří nebo kůrovcem.

Duha podporuje výskyt velkých šelem v přírodě, ale myslivci tvrdí, že zvýšením odstřelu spárkaté zvěře ubude potrava pro predátory.
Snížením stavů spárkaté zvěře především ubude možnost ji lovit pro samotné myslivce. Ano, i rys či vlk pak nebudou mít prostřený stůl a budou se také muset více snažit, budou-li chtít přežít. Nejde o nic jiného než o snahu obnovit přírodní rovnováhu.

A co zemědělství? Nemá velkoplošné hospodaření větší vliv na přemnožení zvěře?

Ne, vždyť se může lovit až do ledna, a to už je dávno po sklizni. Ostatně nejvíce je zvěř přemnožená v Jeseníkách, na Českomoravské vrchovině,
v Krušných horách, kde žádná pole kukuřice a řepky nejsou.

Vraťme se k otázce zimního přikrmování zvěře. Jaký má tedy podle vás význam?

Přikrmování v zimě je tradiční mysliveckou činností. Myslivci tím ukazují sobě i veřejnosti, jak se o zvěř starají. Myslí to dobře, ale zvěři samotné to paradoxně škodí, protože nedochází k selekci slabých a nemocných kusů. Tahle zvířata díky umělému přikrmování ale přežijí a rozmnožují se. Dalším problémem je, že si zvěř na krmení zvyká, postupně ztrácí přirozené instinkty a potravní návyky. A pochopitelně to přispívá k již zmíněnému přemnožení zvěře.

Myslivci říkají, že další tlak na zvěř lovem by ještě výsledky hospodaření se zvěří zhoršil.

Návrh ministerstva na jednorázové zvýšení odstřelu nic neřeší. Je potřeba změnit systém mysliveckého plánování, odvozovat jej od procenta poškozených stromků a snížení stavů spárkaté zvěře provést postupně během několika let. Že to zhorší výsledky hospodaření se zvěří? Čí výsledky? Myslivecká sdružení ani podnikatelé, kteří prodávají poplatkové lovy, pochopitelně nemají zájem snižovat stavy zvěře. Čím více zvěře mají v honitbě, tím více se zvěř rozmnožuje (čím více laní, tím více mláďat a budoucích jelenů) a tím více pak mohou sami lovit nebo tím větší mají příjem z poplatkových lovů. Proto se také zuby nehty brání požadavku stavy zvěře snížit na únosnou míru a udržovat rovnováhu mezi zvěří a možnostmi lesa zvěř uživit. Podnikatelé, kteří si honitby pronajímají na kšeft s poplatkovými lovy by zkrachovali. Někteří politikové a další bohatí lidé, kteří se jezdí bavit střílením zvěře, by mohli jezdit na lov už jen do obor.

9.1.2008
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 18 000 Kč Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče OSOBNÍ ASISTENTI KLIENTŮ S MENTÁLNÍM A KOMBINOVANÝM POSTIŽENÍM. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OSOBNÍ ASISTENTI KLIENTŮ S MENTÁLNÍM A KOMBINOVANÝM POSTIŽENÍM - Místo výkonu práce: Vráž. Nástup možný ihned. Upřesňující informace: možnost na 2, 3 směny, nepřetržitý provoz a noční provoz, možnost pracovní smlouvy na DPP, DPČ. Náplň práce: přímá péče o děti i dospělé se středně těžkým až težkým stupněm mentálního a kombinovaného postižení, nezbytná pomoc a podpora při zvládání běžných úkonů klientů (osobní hygiena, oblékání, stravování), zajištění dohledu při činnostech klientů, nácvik jednoduchých denních činností a podpora soběstačnosti klientů, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti dle plánů, vedení dokumentace a individuální plánování. Zaměstnanecké výhody: možnost osobního rozvoje a dalšího vzdělávání, 5 týdnů dovolené, stravenky. Kontakt: telefonicky (Po-Pá 8:30-16:30 hod.), e-mailem.. Pracoviště: Klubíčko beroun, z.ú. - vráž, Květnová, č.p. 109, 267 11 Vráž u Berouna. Informace: Alena Pecková, +420 722 955 596. Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě PRACOVNÍCI VE 12 200 Kč Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ - Místo výkonu práce: Hořovice, Osov. Požadavky: nutný dobrý zdravotní stav (zvedání těžkých břemen), výpis z rejstříku trestů, oprávnění na VZV vítáno, není ale podmínkou. Doplňující informace: možnost i DPP a DPČ, zaměstnavatel může poskytnout ubytování nepeněžním příspěvkem až do výše 3500 Kč. Kontakt: úřední den pro uchazeče o zaměstnání je každý pátek od 9:00-10:00 (budova firmy Albixon, recepce), mimo tuto dobu je nutné se telefonicky objednat.. Pracoviště: Allbautech s.r.o. - hořovice, osov, Na Cintlovce, č.p. 535, 268 01 Hořovice. Informace: Lýdie Ignaťuková, +420 775 524 329. Výroba - Výroba Tiskaři 18 000 Kč Pracovníci konečné úpravy tisku a vazači knih KNIHAŘ/KA NA KNIHAŘSKÝCH STROJÍCH. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 22. Poznámka: KNIHAŘ/KA NA KNIHAŘSKÝCH STROJÍCH - práce na knihařských strojích (falcování, vazba V1, atd.). Nástup možný ihned. Pracoviště: Gz media, a.s., Tovární, č.p. 340, 267 12 Loděnice u Berouna. Informace: Pavel Král, +420 311 673 319. Obchod - Obchod Pokladní 15 500 Kč Pokladníci v prodejnách POKLADNÍCI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POKLADNÍCI - místo výkonu: Valeo Žebrák. Upřesňující informace: mzda - 15 500 Kč + procenta, - víkendy volné, - není nutné vyučení. Náplň práce: především se jedná o výdej jídla. Zaměstnanecké výhody: firemní doprava z práce do práce zajištena (zdarma). Kontakt: tel.. Pracoviště: Compass group czech republic s r.o. - žebrák 1, Skandinávská, č.p. 992, 267 53 Žebrák. Informace: Marcela Hyrmanová, +420 731 438 009.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 25. září 2018

Zabijácká jízda superbu v centru Prahy a bourání mostu v Mostě: videa dne

Ilustrační foto.

Nové lékaře netáhnou ani peníze. Pomohou u sester?

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 24. září 2018.

Petr Mexbauer má vinobraní na Točníku rád

Točník /ROZHOVOR/ - Stovky lidí si nenechaly ujít už tradiční Královské vinobraní na hradu Točník. To o víkendu uspořádal plzeňský spolek šermířů a přátel historie. Na návštěvníky hradu dýchla opět středověká atmosféra. Přenesli se do doby královského vinobraní na dvoře Václava IV. léta páně 1409. Jedním z pořadatelů této podzimní akce je také kapelník a hudebník Petr Mexbauer.

Silný vítr zavinil omezení dopravy na silnicích i železnici

Berounsko - Silný vítr zaměstnal v noci na pondělí 24. září profesionální i dobrovolné hasiče a železničáře. Na několika silnicích byl v berounském regionu zejména kvůli popadaným stromům omezen provoz na silnicích.

Berounské mateřské školy se dočkaly nové kuchyně a třídy

Beroun - V mateřské škole na berounském Závodí mají novou kuchyni. Město Beroun zde nechalo kompletně zrekonstruovat starou a už nevyhovující kuchyň a vybavilo ji novými moderními spotřebiči. Celkové náklady na úpravy školní kuchyně dosáhly částky necelých 1,5 milionu korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT