VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bláha: Myslivci navozí do lesů zbytečně tuny krmení

BEROUNSKO - Hnutí Duha upozornilo na to, že české lesy spásá a likviduje přemnožená spárkatá zvěř. Myslivci se brání a tvrdí, že problém není tak velký a ani celorepublikový

9.1.2008
SDÍLEJ:

Zvěř v lesích. Foto: Repro SD

Vášnivé diskuze a třenice mezi myslivci, ekology a také ministerstvem zemědělství vyvolalo nedávné prohlášení Hnutí Duha. Aktivisté zveřejnili varující informaci o stavu našich lesů, které jsou údajně ze 60 procent zničené přemnoženou lesní zvěří. Hnutí na problém upozornilo ministerstvo zemědělství, které vyzývá myslivce k redukci zvěře. Podle Duhy je problém v tom, že plány lovu vznikají podle výsledků každoročního mysliveckého sčítání a nikoli podle zdravotního stavu lesa. „Ostatní státy od metody sčítání, coby neúčinné, ustoupily. Používá se jen v České republice a Maďarsku,” vyčítají aktivisté myslivcům.

Českomoravská myslivecká jednota nesouhlasí s publikovanými údaji hnutí. „Podle našeho názoru je za vším diskreditace zákona o myslivosti. Změny v plánech lovů s cílem snižování stavů by spíše paradoxně vedly ke zvýšení počtu spárkaté zvěře,“ řekl mluvčí myslivecké jednoty Jiří Šilha.

Jaromír Bláha z Dobříše, který je vedoucím programu Lesy Hnutí Duha, považuje za zbytečné přikrmování zvěře, které vede k dalšímu zvyšování jejích stavů. Tomu se myslivci brání a říkají, že přikrmování pokrývá jen malou část celkové potřeby zvěře.

Kdo má tedy pravdu - myslivci, kteří se prý snaží zachovat takové stavy zvěře, aby prostě mohli myslivost vykonávat nebo ekologičtí aktivisté, kteří mají zájem o to, aby les nebyl jen továrnou na dřevo a navíc byl likvidován zvěří? Jaký je celkový pohled na problematiku z pohledu Hnutí Duha, jsme se zeptali Jaromíra Bláhy.

Jaké jsou tedy podle Duhy ideální stavy zvěře?

Vezměme si za příklad jeleny. Dříve přirozeně žilo v našich lesích sedm až devět jelenů na tisíc hektarů. Velké šelmy – vlk a rys udržovaly rovnováhu mezi lesem a zvěří. Dnes máme převážně smrkové monokultury, které uživí mnohem méně zvěře než přirozené listnaté či smíšené lesy. Vlky a rysy lovci dávno vystříleli. K jelenům a srncům tu přibyli mufloni z Korsiky a někde i jelenci z Ameriky či jeleni sika z Asie. Myslivci je namnožili do neuvěřitelného množství, do lesa jim vozí kupy krmení, takže lesy připomínají svérázný zemědělský chov „na volno“. Stavy jelenů se pohybují od 20 do 60 kusů na tisíc hektarů, což je až desetkrát více, než kolik by mělo být. Přemnožená spárkatá zvěř spase veškeré přirozené zmlazení a vysázené sazeničky listnáčů a jedliček, které nejsou chráněné oplocenkami či jinou ochranou. Pokud chceme obnovit smíšené lesy, musíme na čas stavy spárkaté zvěře snížit. Úplně všechny stromky, které v lese vyklíčí nebo které lesníci vysází, totiž není možné oplocovat. Už teď jsou ekonomické náklady, které platíme na ochranu stromků proti zvěři ve veřejných lesích, neúnosné. Profesor Radomír Mrkva z brněnské lesnické fakulty spočetl, že takto dotujeme myslivcům jejich zálibu částkou 270 korun na kilogram zvěřiny. Podle Hnutí Duha jsou ideální takové stavy spárkaté zvěře, při kterých mohou mladé stromky všech druhů dřevin odrůstat bez nákladné ochrany a jejichž poškození nepřesahuje deset procent.

Ale i někteří lesníci říkají, že škody, které zvěř způsobuje, jsou únosné. Jak tomu má laik porozumět?

Nikoliv, lesnické organizace na problém přemnožené spárkaté zvěře upozorňují již řadu let. Jestli někteří lesníci přesto říkají, že stavy jsou únosné, je to názor jednotlivců. A je to ukázkový příklad střetu zájmů. Většina lesníků jsou zároveň i myslivci. Jako lesníci mají zájem vypěstovat zdravý les a kvalitní dřevo. Jako myslivci chtějí mít v lese co nejvíc zvěře a co nejvíce lovit. Bohužel ta myslivecká vášeň u některých vítězí nad povinnostmi správce lesa. Kdyby ty škody museli platit ze své kapsy, mluvili by jinak. A kolik by je to stálo? Přímé škody způsobené zvěří v českých lesích činí 24 milionů korun. Už tohle číslo je pouze částečné, protože třeba spásání přirozeného zmlazení vůbec nejde vyčíslit, protože není evidované. Několikanásobně více pak stojí ochrana stromků před zvířaty, kterou jsem již zmínil. Jen samotné státní Lesy ČR na ni každoročně vydávají dalších asi 100 milionů korun. Přitom obhospodařují pouze asi polovinu lesních pozemků. Ale skutečné škody jsou ještě mnohem větší. Nezávislá studie, která zahrnovala i ztráty na kvalitě a přírůstu dřeva, pochází z poloviny devadesátých let. Tehdy došla k číslu 1,2 miliardy korun ročně. Protože od té doby poškozování stromů i ceny ještě vzrostly, podle odhadů Hnutí Duha se nyní blíží částce nejméně 1,5 miliardy korun ročně.

Nedělá větší škodu intenzivní a nešetrná těžba?

Obojí je velký problém a nejde to tak jednoduše srovnávat. K vážnému poškození přírody dojde tehdy, když při těžbě vznikne holina. Lesní zákon bohužel povoluje dělat až hektarové holoseče. Na holině dojde k náhlému odkrytí lesní půdy. Ještě horší je to tam, kde do lesa vjedou těžké těžební stroje. Půda je placenta lesa a její poškození holosečemi je skutečně horší než poškození lesa přemnoženou zvěří nebo kůrovcem.

Duha podporuje výskyt velkých šelem v přírodě, ale myslivci tvrdí, že zvýšením odstřelu spárkaté zvěře ubude potrava pro predátory.
Snížením stavů spárkaté zvěře především ubude možnost ji lovit pro samotné myslivce. Ano, i rys či vlk pak nebudou mít prostřený stůl a budou se také muset více snažit, budou-li chtít přežít. Nejde o nic jiného než o snahu obnovit přírodní rovnováhu.

A co zemědělství? Nemá velkoplošné hospodaření větší vliv na přemnožení zvěře?

Ne, vždyť se může lovit až do ledna, a to už je dávno po sklizni. Ostatně nejvíce je zvěř přemnožená v Jeseníkách, na Českomoravské vrchovině,
v Krušných horách, kde žádná pole kukuřice a řepky nejsou.

Vraťme se k otázce zimního přikrmování zvěře. Jaký má tedy podle vás význam?

Přikrmování v zimě je tradiční mysliveckou činností. Myslivci tím ukazují sobě i veřejnosti, jak se o zvěř starají. Myslí to dobře, ale zvěři samotné to paradoxně škodí, protože nedochází k selekci slabých a nemocných kusů. Tahle zvířata díky umělému přikrmování ale přežijí a rozmnožují se. Dalším problémem je, že si zvěř na krmení zvyká, postupně ztrácí přirozené instinkty a potravní návyky. A pochopitelně to přispívá k již zmíněnému přemnožení zvěře.

Myslivci říkají, že další tlak na zvěř lovem by ještě výsledky hospodaření se zvěří zhoršil.

Návrh ministerstva na jednorázové zvýšení odstřelu nic neřeší. Je potřeba změnit systém mysliveckého plánování, odvozovat jej od procenta poškozených stromků a snížení stavů spárkaté zvěře provést postupně během několika let. Že to zhorší výsledky hospodaření se zvěří? Čí výsledky? Myslivecká sdružení ani podnikatelé, kteří prodávají poplatkové lovy, pochopitelně nemají zájem snižovat stavy zvěře. Čím více zvěře mají v honitbě, tím více se zvěř rozmnožuje (čím více laní, tím více mláďat a budoucích jelenů) a tím více pak mohou sami lovit nebo tím větší mají příjem z poplatkových lovů. Proto se také zuby nehty brání požadavku stavy zvěře snížit na únosnou míru a udržovat rovnováhu mezi zvěří a možnostmi lesa zvěř uživit. Podnikatelé, kteří si honitby pronajímají na kšeft s poplatkovými lovy by zkrachovali. Někteří politikové a další bohatí lidé, kteří se jezdí bavit střílením zvěře, by mohli jezdit na lov už jen do obor.

9.1.2008
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů MONTÁŽNÍ DĚLNÍCI VÝROBKŮ A ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: MONTÁŽNÍ DĚLNÍCI VÝROBKŮ A ZAŘÍZENÍ - Místo výkonu práce: Beroun. Doplňující informace: jedná se krátkodobé zaměstnání, směnnost: 3 směnná / nepřetržitý provoz. Náplň práce: obsluha strojů na výrobu stavebních hmot. Zaměstnanecké výhody: zajištěné ubytování. Kontakt: telefonicky (Po-Čt 8:00-16:00, Pa 8:00-12:00) nebo emailem.. Pracoviště: Trenkwalder a.s. beroun, Lidická, č.p. 302, 266 01 Beroun 1. Informace: Martina Benediktová, +420 377 225 408.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kartonu a papíru DĚLNICE/DĚLNÍK - RUČNÍ VÝROBA VÝROBKŮ Z PAPÍRU A LEPENKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Tato pracovní pozice zaujme zejména uchazeče, kteří oceňují čistou a kreativní ruční práci, při které vznikají krásné, nestandardní výrobky. Mezi aktuálně obsazované pracovní pozice patří ruční potah lepenkových výrobků, ruční kompletace výrobků, odebírání a kontrola dopisních obálek, apod., , Místo výkonu práce: Pod Nádražím 1413/30, Hořovice. , , Požadavky na uchazeče: vyšší manuální zručnost, odpovědný a pečlivý přístup k práci, možnost práce ve dvousměnném pracovním režimu (6:00 - 14:15 a 14:15 - 22:30) ve standardním rozvržení pondělí - pátek., Na vybraném pracovišti případná možnost zařazení pouze na ranní směny (vhodné zejména pro ženy po rodičovské dovolené) - zbývá již poslední volné místo!, , Osobní návštěvu (pohovor) si prosím sjednejte předem na uvedeném telefonním čísle či emailové adrese.. Pracoviště: Omega hořovice spol. s r.o., Pod Nádražím, č.p. 1413, 268 01 Hořovice. Informace: Jana Otčenášková, +420 311 510 213.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 14 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě OPERÁTOR VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: OPERÁTOR VÝROBY - Místo výkonu práce: Králův Dvůr. Zaměstnanecké výhody: stravenky, prémie, motivační bonus. Kontakt: telefonicky (10:00-13:00).. Pracoviště: Royal frozen foods, s.r.o., Plzeňská, č.p. 216, 267 01 Králův Dvůr u Berouna. Informace: Lukáš Žiga, +420 311 517 084.

Výroba - Ostatní strojírenští technici TECHNIK/ČKA ODDĚLENÍ 22 000 Kč

Ostatní strojírenští technici TECHNIK/ČKA ODDĚLENÍ TECHNICKÉ DOKUMENTACE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TECHNIK/ČKA ODDĚLENÍ TECHNICKÉ DOKUMENTACE - Místo výkonu práce: Hořovice. Náplň práce: vypracování technické a průvodní dokumentace výrobku, provádění změnového řízení technické dokumentace. Požadavky: dobrou znalost práce s PC (MS Office), flexibilitu, spolehlivost, samostatnost, dobrou znalost českého jazyka, znalost AJ (nebo Nj) v písemné i ústní formě, ŘP sk.B. Doplňující informace: po roce pracovní smlouva nadobu neurčitou, mzda u SŠ absolventa (bez praxe) od 18000,- . Zaměstnanecké výhody: stravenky 100 Kč, dovolená navíc, 3 dny zdravotního volna. Kontakt: e-mailem, telefonicky (7:00-15:30 hod.).. Pracoviště: Tedom a.s. - hořovice, Masarykova, č.p. 1436, 268 01 Hořovice. Informace: Luboš Kučera, +420 953 311 004.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrdými zachránci životů se mohou cítit skauti z Dobříše nebo třeba školáci z Brandýsa nad Labem. Ale i další a další dětské kolektivy. A vůbec všichni, kteří se zapojili a stále zapojují do projektu proměny prosklených čekáren u zastávek autobusů.
5

Děti pomáhají ptákům včas odhalit překážku

Videosouhrn 19.–20. května 2018

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

Muž zůstal uvězněný na skále

Svatý Jan pod Skalou – K záchraně muže vyjížděli hasiči a záchranáři v podvečer ke skalní vyhlídce. Muž z ní sjel po kamenech, a protože u sebe neměl žádné horolezecké vybavení, nemohl ani nahoru, ani dolů. Na místě zasahovali i letečtí záchranáři a policejní vrtulník.

Po hledaných školačkách pátrá pražská policie i v Kladně a Nymburce

Střední Čechy – Po dvou mladých Středočeškách, jejichž útěky pro ně nejsou ničím neznámým, pátrají pražští kriminalisté. Obě již byly hledané opakovaně – a obě nedovoleně opustily diagnostický ústav v Praze 4. Zmizely však odtud nezávisle na sobě.

Návrhu na vstup do vlády dala středočeská ČSSD tři jedničky

Střední Čechy – Na rozdíl od sociálních demokratů z Ústecka, jejichž představitelé se vyslovili proti účasti své strany v připravované vládě, středočeská organizace ČSSD vládní angažmá podporuje. V sobotu to ukázalo hlasování na krajské konferenci v Kladně. V tamější Vašatově ulici získala varianta vstupu do vlády výraznou podporu. Souhlas vyjádřený třemi jedničkami.

OBRAZEM: Pochodníci vyšli do Prčic také z Olbramovic

Olbramovice/Sedlec-Prčice - Pochod Praha-Prčice se v sobotu 19. května konal již po padesáté třetí. Pochodníci si mohli vybrat z osmi tras, které startovaly na Benešovsku. Děti zahájily svůj pochod ve Voticích, vozíčkáři začali v Miličíně a dospělí vyšli třeba z Týnce nad Sázavou nebo Olbramovic. Ti, kteří putovali do Sedlce-Prčice právě z Olbramovic, ušli celkem 35 kilometrů. Jejich kroky vedly z této obce do Otradovic a dál až do Přestavlk na Příbramsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT